500 TL Bayram Yardım Harçlığı Olacak Mı? Açık Kapı Sosyal Yardım Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu sayfası ve Açık Kapı aracılığı ile 500 TL bayram harçlığı verileceği iddiaları gündeme geldi. Vatandaşlar bu yönde aramalar yaparken, vatandaşların talepleri hızlı ve kolay bir şekilde alınan bu sayfalar aracılığıyla bayram harçlığı verilecek mi?

Vatandaşlar koronavirüs pandemisi nedeniyle valiliklere ya da kaymakamlıklara gitmeden, e-devlet üzerinden ‘Açık Kapı’ uygulamasına tıklayarak yardım başvurusunda bulunabiliyor. 17 farklı alanda 322 konunun yer aldığı uygulamada vatandaşlar, devlet kanalları üzerinden yardım alıp alamayacağını öğreniyor. Son dönemde adından sıkça söz ettiren uygulama, 500 lira açık kapı sosyal yardımı iddialarıyla da gündemdeki yerini aldı. Vatandaşlar bu iddiaların ardından konuyla ilgili olarak birçok arama yaptı.

500 TL BAYRAM YARDIM HARÇLIĞI VERİLECEK Mİ?

İddialarla ilgili olarak açıklamada bulunan İçişleri Bakanlığı, iddiaları yalanladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Lütfen, resmi açıklamalar dışında sosyal mecralarda dolaşan kaynağı belli olmayan haberlere itibar etmeyiniz.” denilmişti.

Son dönemde tekrar ortaya çıkan Açık Kapı sayfası ve Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu sayfası aracılığıyla ile verileceği söylenen bayram harçlığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Açık Kapı Sosyal Yardım

Açık Kapı Sosyal Yardım

AÇIK KAPI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Devlet şifresi olan vatandaşlar direkt olarak  yardım başvurusu için https://www.acikkapi.gov.tr/ sayfasına giriş yapabilirsiniz. e-Devlet şifresi olmayanlar ise sayfadaki ‘Başvuru Yap’ butonuna tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Açılan ekrandaki bilgileri doldurarak onay kodu gönderin. Daha sonra başvuru yapabileceğiniz ekran açılacak ve yardım başvurusu için taleplerinizi yazarak başvurabilirsiniz.

AÇIK KAPI NEDİR?

Açık Kapı projesi, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur.

Açık Kapı projesi ile vatandaşın valiliklere olan taleplerinin elektronik ortamda kayıt, takip ve sonuçlandırılma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Uygulama sayesinde vatandaşlar, 17 başlık ve 322 konudan seçtikleri taleplerini doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebilmektedir. Talepler, geliştirilen internet uygulaması ve Açık Kapı Mobil uygulaması ile yapılabilmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadele amacıyla EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan toplanan veriler belirlenen vaka durumlarına göre proje üzerinden raporlanmaktadır.

  4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi Yayınlandı

81 il valiliğinde ve Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde toplamda 48 merkez ilçe kaymakamlığında, tasarlanmış olan çalışma konseptine uygun olarak Açık Kapı Birimleri oluşturulmuştur. Valiliklerde 5, kaymakamlıklarda 3 personel görevlendirilmiştir. Açık Kapı Birimlerine yüz yüze, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvurular elektronik sisteme kaydedilmekte ve ilgili birimlere yönlendirilmekte, vatandaşa “Müracaatınızdan dolayı Valilik olarak teşekkür ederiz.” bildirimi ile anında mesajla dönüş yapılmaktadır. 7 iş günü içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır. Vatandaş sürecin her aşamasını, başvuru numarasıyla internet üzerinden ve mobil telefonuyla takip edebilmektedir.

Etiketler: , ,

İlgili haber

Hayır İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş