7 İl İçin Toz Fırtınası Uyarısı: Dışarı Çıkmasınlar, Pencerelerini Açmasınlar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir illerini hassa toz fırtınasına karşı uyardı. Konu ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınasının koah, bronşit ve astım hastası ile yaşlılar için tehlikeli olduğuna değindi ve “Bu dönemde dışarı çıkmasınlar, pencerelerini açmasınlar, balkona bile çıkmasınlar.” dedi.

Geçen hafta Anakra’da etkili olan toz fırtınasının ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu yöndeki tahminlerini duyurdu. Yapılan açıklamada bugünden itibaren; Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir için hassas toz fırtınası uyarısında bulunuldu.

“TOZ PARTİKÜLLERİ GÜNLERCE HAVADA ASILI KALIYOR”

Konuyla ilgili olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit değerlendirmelerde bulundu. Toz fırtınasının yüzlerce kilometrelik alanda etkili olduğuna değinen Şenyiğit, toz partiküllerinin de günlerce havada asılı kaldığını belirtti. Toz fırtınasının koah, bronşit ve astımı olanlar ile yaşlılarda ciddi sağlık sorunları yaratabileceğini vurgulayan Şenyiğit, toz zerreciklerinin ve toz partiküllerinin ağız ve burun yoluyla akciğere girerek, nefes darlığı oluşturacağının altını çizdi.

Toz Fırtınası

Toz Fırtınası

Özellikle yaz aylarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ciddi şekilde toz fırtınasının etkisinde kaldığını söyleyen profesör, “Bu dönemde çöllerde meydana gelen bir takım değişik rüzgarlara bağlı olarak kendi alanından yüzlerce kilometreyi etkileyen ve bazen günlerce havada asılı bir şekilde kalıp, o bölgede yaşayan insanların sağlığını ciddi anlamda etkileyen bir faktördür. Bu toz fırtınaları özellikle koah olan olgular, bronşiti olan olgular, astımı olan olgular ve yaşlı olan vatandaşlarımız için ciddi anlamda bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. Bu fırtınanın içinde toz zerrecikleri, toz partikülleri ağız ve burun yoluyla akciğere girmekte ve akciğer içinde solunum yollarında nefes darlığı oluşturabilmektedir. Eğer ortam ve havaya baktığınız zaman böyle hafif gri görünüyorsa, rengi tabiri caize kapanmışsa, koyuluğa doğru gidiyorsa ve bu uçsuz bucaksız şekilde ise toz fırtınası olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Her zaman için fırtına derken, sanki böyle çok sert bir hava esecek gibi, hayır öyle değil. Bazen gece yatarsınız hiçbir şey olmaz ama sabah kalktığınız zaman her tarafın böyle toz zerrecikleri ile kaplandığını görebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

  Erdoğan'ın Yeni Partilere Bakış Açısı: İşime Geldiği Gibi

Kronik hastalığı, astımı, kronik bronşiti, koah ve alerjisi olanların bu dönemde dikkatli olması gerektiğini aktaran Şenyiğit, bu tip hastalığı bulunan vatandaşların bu dönemde balkona çıkmaması gerektiğini aktardı ve “Kronik hastalığı olanlar, astımı olanlar, kronik bronşiti olanlar, koah olanlar, alerjisi olanlar bu dönemde dışarı çıkmayacaklar. Pencereler açılmayacak. Balkona çıkılmayacak, illa çıkılması gerekiyorsa mutlaka maske ile çıkılacak. Maske ile çıkıldı ama nefes darlığı oluştu, bakın nefes darlığı aynı zaman da kovidin bir bulgusu olarak kabul edilir. Dolasıyla nefes darlığınız olduğu zaman, öksürüğünüz olduğu zaman bu şekilde bir karışıklık da olabilir. Ama toz fırtınasında genelde ateş olmaz, üşüme titreme olmaz. Dolasıyla bir toz fırtınasında dışarı çıktığınız zaman eğer nefes darlığınız oluyorsa, öksürüğünüz oluyorsa biliniz ki sizin muhtemelen toza karşı alerjiniz vardır. Ve tedbirinizi almanız gerekmektedir. Bunun bir ilacı yoktur. İlacı sadece tedbirdir. Tedbirde çıkarı çıkmamaktır. Pencereleri, kapıları açmamaktır. İkinci tedbirde mutlaka maske ile dışarı çıkmak ve mümkün olduğu kadar az dışarıda beklemektir.” dedi.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş