ABD Başkanı Trump Ordu Planında Geri Adım Attı

George Floyd’un öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterileri devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump orduyu devreye sokacağını söylemişti. Trump, ordu planında geri adım attı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Beyaz Saray yetkilileri, ülke genelinde gösterilere karşı verilen yanıtın yerel yönetimlerin düzeni kendilerinin tesis edebileceklerini gösterdiğini söyledi.

ABD’de Afro-Amerikan George Floyd’un polis şiddetine maruz kalmasından sonra hayatını kaybetmesiyle birlikte başlayan protestolar boyut değiştirerek devam ediyor. Ülkede birçok yerde yağmalama yapılırken, ABD Başkanı Donald Trump orduyu devreye sokacağını söyleyerek protestocuları tehdit etmişti. Konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. ABD Savunma Bakanı Esper, protestolara karşı Başkan Trump’ın daha önce dile getirdiği orduyu görevlendirme fikrinin aksine, şuan için bunu gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. Esper’in bu açıklamasından önce Trump’ın da ordu konusunda geri adım attığı aktarılmıştı.

“ŞU AN ÖYLE BİR DURUM YOK”

Esper, askeri güç kullanımı desteklemediğini vurguladı ve “Muvazzaf askerlerin düzeni sağlamak için sokağa çıkmasının son çare olması.” gerektiğini aktardı. Esper, “Yalnızca en acil anlarda olmalıdır, şu an öyle bir durum yok.” ifadelerini kullandı.

ABD

ABD

ABD’de ırkçılığın bir “gerçek” olduğunu belirten Esper, herkesin buna karşı ses çıkarmasının önemli olduğunu belirtti. Esper, Floyd’un polis tarafından öldürülmesini de korkunç bir suç olarak nitelendirdi.

“NEREYE GİTTİĞİMİ BİLMİYORDUM”

Öte yandan, Trump’ın George Floyd gösterilerine karşı elinde tuttuğu İncil’le yürüyüşe geçmesi ve St. John Episkopal Kilisesi önünde poz vermesi büyük tepki çekerken, konuyla ilgili eleştiriler hala sürüyor. Yürüyüşte Trump’ın yanında yer alan Esper, tepkiler üzerine bir açıklamada bulundu.

Donald Trumpi

Donald Trump

Daha önce NBS News’a yaptığı açıklamada, “Nereye gittiğimi bilmiyordum. Oluşan hasarı inceleyeceğimizi ve askerlerle (Ulusal Muhafızlar) konuşacağımızı zannediyordum.” ifadelerine yer veren Esper, Pentagon’daki açıklamasında da benzer bir görüş dile getirdi.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.9522
7.9379
EUR
Euro
9.4111
9.3941
CHF
İsviçre Frangı
8.8038
8.7476
KWD
Kuveyt Dinarı
26.1662
25.8283

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş