ABD ile Çin Arasında Konsolosluk Krizi: Karşılıklı Olarak Kapatıyorlar

ABD geçtiğimiz günlerde Teksas’ın Houston kentinde bulunan Çin Başkonsolosluğunu kapatma talimatı verirken, Çin’den misilleme geldi. Çin de, ülkenin güneybatısında bulunan Çengdu şehrinde bulunan ABD Başkonsolosluğunu kapatma talimatı verdi.

Çin ile ABD arasındaki gerilim giderek büyüyor. ABD 22 Temmuz tarihinde Çin’in Teksas kentinde bulunan başkonsolosluğunu kapatma talimatı vermişti. Bu gelişmenin ardından Çin de harekete geçti ve ülkenin güneybatısında bulunan Çengdu şehrindeki ABD Başkonsolosluğunu kapatma talimatı verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çengdu’da bulunan ABD Başkonsolosluğunun lisansının iptal edildiği ve konu hakkında ABD’ye de bilgi verildiği aktarıldı. ABD tarafından konuyla ilgili olarak henüz açıklama gelmedi.

ÇİN KONSOLOSLUK KARARINI KINAMIŞTI

ABD’nin Çin Başkonsolosluğu kararından sonra Çin bu olayın tek taraflı provokasyon olduğunu iletmişti. Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de bu kararı şiddetle kınadıklarını söylemiş ve ABD’nin kararından dönmesini istemişti.

KONSOLOSLUKTA BELGE YAKILDI İDDİASI

İki ülke arasında gerilimi tırmandıran olay ise belge yakıldı iddiasından ortaya çıktı. Houston itfaiyecileri Çin Başkonsolosluğunda belge ve kağıt yakıldığını iddia etmişti. Olayla ilgili olarak sosyal medyada da görüntüler yer almıştı.

  Emmanuel Macron'dan Türkçe Mesaj: Sorumlu Bir Diyaloğu Yeniden Açalım
Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş