Ayasofya Cami Olacak Mı? Karar Yazım Aşamasında

Ayasofya’nın statüsüyle ilgili olarak çıkacak karar merakla beklenirken, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu, NTV’de katıldığı ‘Siyasi İşler’ adlı programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerin tartışma konusu olan Ayasofaya’ya değinen gazeteci, Ayasofya’nın Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrildiğini hatırlattı. Müderrisoğlu’nun aktardığı bilgilere göre, Danıştay oy birliği ile bu kararın hukuka aykırı olduğu değerlendirdi ve Ayasofya’nın cami statüsünü koruduğunu belirtti. Öte yandan alınan bu kararın da yazım aşamasında olduğu aktarıldı.

Bunun idari bir tasarruf olduğunu aktaran Müderrisoğlu, “Danıştay 10’uncu Dairesi bu konunun hukuken sağlam hukuki argumanlar üretilerek ve konunun esasına girilerek konunun çözülmesinden yana irade sergiledi. Bunun altını çizelim. Yani bu konuda idarenin yetkisi vardır ya da yoktur konusu siyasetin ve günlük polemiğin bir başlığıdır. Bunun da açıklanabilir, karşı çıkılabilir, onaylanabilir argumanları vardır ancak ben Danıştay’dan edindiğim izlenimi söyleyeyim ki esasına bu konunun girerek bunu reddetmelisiniz.” dedi.

Ayasofya

Ayasofya

“AYASOFYA’NIN STATÜSÜ CAMİ STATÜSÜDÜR”

Kendi öğrendiği bilgiyi kamuoyu ile paylaştığını belirten gazeteci, “Bu konuda kararı da oluşturdu. İdari yargılama usulü bu kararın 15 gün içerisinde yayınlanmasına amir. Dolayısıyla o karar yayınlandığından itibaren de çok somut sonuç ifa edecek. Benim öğrendiğim, buradan kamuoyuyla da paylaşayım. Umarım da yanılmam. Oy birliğiyle bir karar tesis edildiği. Dolayısıyla da Ayasofya’nın statüsü ile tartışmaların kökten ortadan kaldırabilecek; en azından hukuki nitelikte bir karar olduğu yönünde. Altını çizeyim bu karar oy birliğiyle alındığı yönünde duydum. Bakanlar Kurulu kararı ile Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin kararın uygulanabilir olmadığı hususundaki argumanların sağlam bir şekilde ortaya konulacağı kanaatindeyim. Sonuçta Ayasofya’nın statüsü cami statüsüdür.” ifadelerini kullandı.

Okan Müderrisoğlu

Okan Müderrisoğlu

“BİR KULİS BİLGİSİ”

Müderrisoğlu açıklamalarının devamında, “Danıştay, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk bulunmadığına ilişkin yargılama faaliyetiyle bu kararın iptali yönünde bir tasarruf ortaya koyacak. En azından benim öğrendiğim bu. Ben Danıştay adına henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bir kararı aktaracak bir konumda değilim. Benimki bir gazetecilik faaliyeti neticesinde bir kulis bilgisi. Bu kararın oy birliğiyle alındığını duydum ve bu kararın yazım aşamasında olduğunu duydum.” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş