Bilim Kurulu Üyesi Düğün Salonları İçin Tarih Verdi

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, her şeyin yolunda giderse ve tedbirlere uyulursa 11 Temmuz’dan sonra düğün gibi organizasyonların yapılabileceğini belirtti.

Çin’in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan koronavirüs salgını 11 Mart tarihinde ülkemizde de görülürken, bu tarihten sonra toplu yapılan organizasyonlara ara verildi. Tedbirlere uymayan bazı vatandaşların toplu şekilde bir araya gelmesi ise virüsün yayılmasında etkili oldu. Özellikle evlenecek olan çiftler, düğün gibi toplu organizasyonların yapılıp yapılamayacağını merak etti. CNN Türk’te Başak Şengül’ün sunduğu Akıl Çemberi adlı programa katılan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, konuyla ilgili olarak değerlendirmeler yaptı.

Şengül’ün yönelttiği, “Düğün sezonu ne zaman açılacak?” şeklindeki soruya yanıt veren Özkan, “Normalleşme takviminin 8. haftası yani 11 Temmuz’dan sonra da bu tür toplu düğün organizasyonları yapılabilir. Bunlar yapılırken de maske, hijyen ve sosyal mesafe kuralına uyulmalı. Ancak bu söylemlerimin hepsi rakamlara bağlı.” dedi.

 “SALGIN SEYRİNİN AŞAĞI YÖNLÜ HAREKETİYLE MÜMKÜN”

Özkan, “Bilim Kurulu’nda temel olarak şunu konuştuk. Bilimsel yayınlara dayalı olarak ilk normalleşme adımlarının ardından adım adım neler açılabilir onu konuştuk. Ancak bu söyleyeceklerim salgın seyrinin aşağı yönlü hareketiyle mümkün. Her şey yolunda gider ve salgın eğrisi aşağı yönlü giderse normalleşme takviminin başladığı tarihten itibaren ilk 4 hafta sonunda 50 kişilik organizasyonlar yapılabilir.” dedi.

  Bakan Koca'dan 16 Mayıs Koronavirüs Tablosu 41 Kişi Daha Hayatını Kaybetti
Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş