Bilim Kurulundan Ramazan Bayramı Uyarısı: Komşunuzla Dahi Bayramlaşmayın

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkmak yasaklanırken, Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri bayram uyarısında bulundu. Prof. Dr. Yusuf Eyüpoğlu konuyla ilgili olarak açıklama yaptı ve “Sokağa çıkma yasağı herkes için zor ancak bu kadar emek boşa gitmesin. Komşunuzla dahi bayramlaşmayın.” dedi.

Ülkemizde etkili olamaya devam eden koronavirüs salgını şimdiye kadar yaklaşık olarak 155 bin kişiyi etkiledi. Son günlerde açıklanan vaka sayılarında ciddi azalmalar gözlemlenirken, vaka sayısında binin altına düşüldü. Bu tablodaki en büyük etmen ise sokağa çıkma kısıtlamaları oldu. Düşüş eğrisinde devam etmek adına Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkmak yasaklandı. Konuyla ilgili olarak, Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri açıklamalarda bulundu.

“APARTMAN İÇİ ZİYARET YAPMASIN”

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre; Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, apartman içi bayramlaşmaya değindi ve “Vatandaşlarımız sosyal mesafeye dikkat etsin, apartman içi ziyaret yapmasın. Birbirlerini görüntülü arasınlar. Hiçbir şekilde ev ziyareti, ev oturmalarını önermiyoruz. Salgına karşı bugüne kadar aldığımız önlemler artık sonuç vermeye başladı. Bu 4 gün çok belirleyici olacak. Sokağa çıkma yasağı herkes için bağlayıcı bir durum, zor da bir durum. Bütün vatandaşlarımızın da emeği var. Komşu ziyareti bile bu bayramda hiç uygun değil, kesinlikle olmamalı. Bu kadar emek boşa gitmesin.” dedi.

Bilim Kurulu

Bilim Kurulu

“GELENEKSEL KUTLAMAMIZI ERTELEYECEĞİZ”

Prof. Dr. Yamanel de aynı konu üzerinden uyarıda bulundu ve “Bayramda 4 gün sokağa çıkma yasağı var. Bu kısıtlamanın sebeplerinden biri de insanların bayramı fırsat bilerek sosyal mesafe kuralını ihlal etmelerinin önüne geçmek. Bu bayramda kimseyi ziyaret etmiyoruz. Üst komşuyu bile. Ziyaretçi de kabul etmiyoruz. Yan komşumuzu bile. Bayram tebriklerini bu kez dijital ortamlardan yapacağız. Virüse karşı dijital bir bayram geçireceğiz. Geleneksel kutlamamızı erteleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş