Deniz ve Havuzdan Koronavirüs Bulaşır Mı? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Deniz ve Havuzdan Koronavirüs Bulaşır Mı? sorusu yaz tatili ıskalamak istemeyen vatandaşlar tarafından araştırıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve “Deniz veya havuzdan virüs bulaşmaz.” dedi.

Ülkemizde ilk koronavirüs vakası 11 Mart tarihinde görülürken, özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte ‘Deniz ve Havuzdan koronavirüs bulaşır mı?’ şeklindeki soru cevap aradı. Koronavirüsle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, bayram öncesi en iyi günlerimizi yaşadığımızı belirtti ve “Umut verici rakamlar var. Türkiye’de en düşük ölüm sayısını gördük. Hastanelerimizde de vaka sayımız son derece azaldı, hem başvuru sayımız hem yatan hasta sayımız. hem de pozitif çıkan hastalarımızda son derece azalma var. Umarım ‘bayramdan sonraya vaka kalmayabilir’ diye düşünmeye ve umut etmeye başladık. Bunu görmeyi bekliyoruz açıkçası.” dedi.

“SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI HEPİMİZ TARAFINDAN SEVİNÇLE KARŞILANDI”

Dijital bayramlaşmaya dikkat çeken Çelik, bu günlerde yapacağımız en iyi şeyin görüntülü konuşmak olduğunu söyledi ve “Bayramda alınan sokağa çıkma kısıtlaması çok yerinde bir karar. Çünkü hakikaten bizim bayramlarımız büyüklerimizle, küçüklerimizle, akrabalarımızla, komşularımızla hasret giderdiğimiz ve en yoğun duyguları yaşadığımız anlar. Bayramda yine o yoğunluğu yaşayacağız ancak maalesef birbirimizden uzak kalmamız gerekiyor. Sosyal ve kişisel mesafemizi korumamız lazım. Yapacağımız en iyi şey bu günlerde görüntülü konuşmak olmak herhalde. Harçlıkları da artık büyüklerimiz küçüklere havale eder diye düşünüyorum. Temasın yoğun olduğu dönemlerdir bayramlar, büyüklerimizin elini öpeceğiz, çocuklarımızın yanaklarından öpeceğiz. Bunlar gerçekten de bir risktir. Bayramda tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlamasının açıklanması hepimiz tarafından sevinçle karşılanmış durumda.” ifadelerini kullandı.

deniz

“KART BANKNOTA GÖRE DAHA RİSKLİ”

Para ve kart kullanımına değinen Çelik, “Parada, banknotlarda bulaşla alakalı çok çalışma yapıldı, koronavirüs ile değil ama diğer bakterilerle alakalı. Ciddi şekilde bulaş olduğu görülmüş değil. Dolayısıyla korkmaya veya endişe etmeye gerek yok. Kart banknota göre daha riskli açıkçası. Kartta daha fazla banknotlara göre bulaş riski. Ancak onun dışında majör temasın olmayacağını biliyoruz. Ama kartları kullandıktan sonra ıslak mendille silmekte fayda var diye düşünüyorum. Yine de bu konuda endişe etmesinler, hiçbir şey yapmasalar bile bulaş olacağı kanaatinde değiliz. Bu konuda kanıtlanmış, bilimsel bir veri yok.” dedi.

  Merkez Bankası Harekete Geçti: Likidite İmkan Limitleri Düşürüldü

“BİLİM KURULU BU KONUDA REHBERLERİNİ  HAZIRLADI”

Özellikle tatil döneminin gelmesi ile birlikte tatilcilerin, “Deniz ve Havuzdan Koronavirüs Bulaşır Mı?” şeklindeki sorusuna cevap niteliğinde bir açıklama yapan Çelik, “Bilim Kurulu çalışma grupları bu konuda rehberlerini hazırladı. Tatilde neler yapmalısınız, nasıl oturmalısınız, oteller nasıl hazırlanmalı? Bununla alakalı hepsinin rehberi hazır. Bir tek endişe edilen konu şu; deniz veya havuzdan bulaşır mı? Hayır, deniz veya havuzdan virüs bulaşmaz. Deniz suyundan bulaş pratik ve teorik olarak mümkün gözükmüyor, havuzda da klorlama olduğu için burada da bulaş söz konusu değil. Bu konuda endişe etmeye gerek yok. Virüs; hem güneş ışığından, hem radyasyondan hem de sıcaklıktan etkilenir. O yüzden buradan bulaşın mümkün olmadığını, olmayacağını bilmeleri gerekiyor. Tek dikkat edeceğimiz husus, havuzun yeteri kadar klorlandığı mı. Bir başka konu da tanımadığımız insanlarla fiziki mesafeyi korumamız lazım. Maskemizi yine o alanlarda takmamız gerekiyor. Bu konuda endişe duymalarına gerek olmadığını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.3968
7.3835
EUR
Euro
8.9711
8.9550
CHF
İsviçre Frangı
8.3389
8.2857
KWD
Kuveyt Dinarı
24.5705
24.2531

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş