Deniz ve Havuzdan Koronavirüs Bulaşır Mı? Bilim Kurulu Üyesi Çelik Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, “Koronavirüsün denizden bulaştığına dair hiçbir kanıt yok. Havuzda ise, klorlanma süreci önemlidir. Yeteri kadar klor varsa koronavirüsün burada yaşaması imkansızdır.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde normalleşme sürecine geçilirken tatile gidecek olan insanlar koronavirüsün denizden ya da havuzdan bulaşıp bulaşmadığını merak etti. Konuyla ilgili olarak Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik açıklamalarda bulundu ve koronavirüs sürecine değindi. Çelik, “Açıklanan rakamların son derece iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir vaka olacak ve mutlaka birilerine bulaştıracak. Aile kümelerini görüyoruz. Onları biz alıp tedavi ediyoruz veya izole ediyoruz. Acele etmemek lazım. Çünkü koronavirüs durumu, bıçak gibi kesilmesini beklediğimiz bir olay değildir.” dedi.

Virüse karşı alınacak olan tedbirlerin önemine de vurgu yapan Çelik, “Bundan sonraki aşamada en önemli belirlenecek faktör, insanlarımızın davranışlarıdır. İnsanlar sosyal mesafeye uymayıp, maskelerini takmazlar ve hijyen kurallarına gereken önemi göstermezlerse vaka sayılarında bir artış bekleyebiliriz. Bu gayet doğal bir şeydir. Bulaşı engelleyecek adımlar atmamız gerekiyor. Tüm insanlarımızın ve vatandaşlarımızın buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Tanımadığı kişilerden uzak durması, maskeli gezmeleri, yakın olacaklarsa 1,5 metre kuralını ihmal etmemeleri gerekir. Kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmalarını öneriyorum. Asıl vaka artışını belirleyecek olan vatandaşlarımızdır. En önemli konu budur.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik

“DENİZDEN BULAŞTIĞINA DAİR HİÇBİR KANIT YOK”

Normalleşme süreciyle birlikte tatile gidecek vatandaşlar, virüsün denizden ya da havuzdan bulaşıp bulaşmayacağını merak etti. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çelik, “Koronavirüsün denizden bulaştığına dair hiçbir kanıt yok. Oradan bulaşabilecek başka mikroorganizmalar var. Özellikle bakteriler var. Deniz suyunun temiz olup olmadığını anlamak için koli basiline bakılır. Bu aşamada koronavirüsün buradan bulaştığına dair bir kanıt yok. İnsanların teorik olarak bulaşmayacağını bilmesi gerekiyor. Havuzda ise, klorlanma süreci önemlidir. Yeteri kadar klor varsa burada koronavirüsün yaşaması imkansızdır. İnsanlar bir başkasının tükürüğünü yutarlarsa yakın mesafeden sıkıntı olabilir. O açıdan sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekiyor. Deniz için böyle bir risk söz konusu değildir. Özellikle plajda veya havuzda şezlonglarda yatarken eğer birbirlerine çok yakın duracaklarsa bunlardan kaçınmaları gerekiyor. Bilim Kurulu’nda bununla ilgili bir rehber yayımlandı. Tüm oteller önlemlerini alıyorlar. Vatandaşlarımızın da bu kuralları bilmesi ve riayet etmesi en önemli faktörlerden biri olarak gözüküyor.” şeklinde konuştu.

  Karantinada Sıkılan Birçok Kişi Zoom Partisine Katıldı

“KAPALI ORTAMLARDA RİSK HER ZAMAN ARTAR”

1 Haziran’da tekrar faaliyete başlayacak olan kafe ve restonlarla da ilgili görüş bildiren Çelik, hijyenin öneminin altını çizdi ve “Kalabalık ve kapalı ortamda duruyorsanız risk her zaman artar. O kapalı alanlarda mümkün mertebe işinizi çabuk bitirip, oradan ayrılmanız önem arz ediyor. Mutlaka yemek yeme durumunda kalacaksanız sosyal mesafe kurallarına uymanız gerekiyor. Masanın yan yana olmaması, başka insanlarla çok yakın mesafede olmamanız önemlidir. Yemekler hijyenik ortamda hazırlandıktan sonra sıkıntı yok. Restoran ve kafelerde çalışan insanların hijyene çok dikkat etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.3968
7.3835
EUR
Euro
8.9711
8.9550
CHF
İsviçre Frangı
8.3389
8.2857
KWD
Kuveyt Dinarı
24.5705
24.2531

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş