Diyarbakır’da Koronavirüs Endişesi: Büyük Sıkıntı Yaşayacağız

Diyarbakır’da artan koronavirüs vakaları endişe yaratırken, konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Recep Tekin açıklamalarda bulundu. Maske takılmaması ya da yanlış takılması, sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve taziye geleneğinin devam etmesi artışta en büyük etmenler olarak sıralandı. Tekin, bu artışla kışa girersek o zaman daha büyük sıkıntı yaşayacağız dedi.

Ülkemizde koronavirüs vakalarında artışın göründüğü illerden biri Diyarbakır oldu. Son 1-2 aylık dönemde ciddi bir artış gözlemlenen Diyarbakır için başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere birçok yetkili uyarılarda bulundu. Kentteki vaka artışının nedenleri de ortaya çıkmaya başladı. Konuyla ilgili olarak Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin açıklamalarda bulundu ve artışı maske kullanmamaya, düğün ve taziyelere bağladı.

“VAKA SAYILARINDA BEKLEDİĞİMİZ DÜŞÜŞÜ GÖREMEDİK”

Diyarbakır’da maske kullanma zorunluluğu olmasına rağmen yeteri kadar maske kullanılmadığını belirten Tekin, bu alanda Diyarbakır’ı en düşük illerden biri olarak gösterdi. Son dönemlerdeki verilere bakıldığında Diyarbakır’ın koronavirüs vakalarında ilk 5’in içinde bulunduğunu söyleyen Tekin, “Vaka sayılarımızda geçen aylara göre bir artışımız oldu ama o beklediğimiz düşüşü göremedik. Tabi bunun çeşitli sebepleri var. Tabii ki maske kullanımı çok düşük bir şehirde yaşıyoruz. Her ne kadar maskesiz sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen toplumun buna uyma oranı çok düşük. Mesela herkeste maske bulunuyor ama maalesef bunu ya kolunda görüyoruz ya boynuna asarken görüyoruz ya da burnu açık şekilde görüyoruz. Bunlar sağlıklı bir maske kullanımı değil. Maskenin gerçek anlamda uygun bir şekilde kullanımında ciddi anlamda eksiklikler söz konusu.” dedi.

“BİR DÜĞÜNDE 70 KİŞİLİK HALAY GRUBU HALAY ÇEKİYOR”

Kentteki vaka artışında düğün ve taziyelerin etkili olduğunu söyleyen Tekin, “Maalesef halen bölgemizde, özellikle şehrimizde düğün olsun, taziye olsun bu tür etkinlikler son hızıyla devam ediyor. Sayın Sağlık Bakanımız bir açıklama yaptı. Bir düğünde 70 kişilik bir halay grubu halay çekiyor. Şimdi düşündüğümüz zaman her fırsatta vurguluyoruz. Bir halay ortamında maalesef ki sosyal mesafe söz konusu değil. Uzun süre birlikte olunca ister istemez vaka sayısındaki artış söz konusu. Taziyeler bir diğer önemli bir nokta. Taziyeler kuruluyor maalesef. Şimdi bu noktada taziyelere gelen gidenler oluyor, kalabalık oluyor. Aynı ortamda topluca insanlar oturuyor, bir şeyler yiyorlar, içiyorlar. Uzun süre sohbet ediyorlar. Ve bunların çoğunda da maske olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır

Diyarbakır

“BU VAKA SAYISIYLA KIŞA GİRERSEK DAHA BÜYÜK SIKINTI YAŞAYACAĞIZ”

Alınan tedbirlere uyulmadığı takdirde kışın daha büyük bir sıkıntı yaşanacağını belirten Tekin, “Görüyoruz ki insanlar halay çekiyor, horon çekiyor. Bu tür durumlar maalesef istemediğimiz durumlar. Bizi asıl endişelendiren durum biz eğer ki bu hızla, bu vaka sayımızla kışa girersek o zaman daha büyük bir sıkıntı yaşayacağız. O yüzden bir an önce toplumsal vecibelerin özellikle düğün, taziye ve mevlit gibi etkinliklerin mümkün olduğu kadar toplu şekilde yapılmaması. Bireysel olarak belki taziyelerin kabul edilmesi ya da telefonla kabul edilmesi. Düğün yapılacaksa mümkün oldukça en az sayıda yakın çevre şeklinde ama toplu oyunlar olmayacak şekilde yapılarak bunların yerine getirilmesini istiyoruz.” dedi.

  Sophie Turner ve Joe Jonas'ın Bebekleri Doğdu

VALİLİK KAMPANYA BAŞLATTI

Diyarbakır Valiliği de kentteki maske kullanımına yönelik harekete geçerek bir çalışma başlattı. Valilik yanlış maske takılmasının önüne geçmek için ‘Doğrusu Korur’ adıyla bir kampanya yürütüyor.

Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.8166
7.8025
EUR
Euro
9.2554
9.2387
CHF
İsviçre Frangı
8.6396
8.5845
KWD
Kuveyt Dinarı
25.7200
25.3878

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş