Dr. Tutku Taşkınoğlu: Bir Şekilde Herkes Koronavirüsü Geçirecek

Ankara’da Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Son günlerde vaka sayılarında artış olduğuna değinen Taşkınoğlu, bir şekilde herkesin koronavirüse yakalanacağını savundu.

Ülke genelinde artan koronavirüs vakaları ikinci dalga tedirginliği yaratırken, uzman isimler salgınla ilgili olarak değerlendirmelerine devam ediyor. Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, enfeksiyonun ileri dönemde neler yapabileceğine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini aktardı. Yurt dışındaki bazı yayınlara değinen Taşkınoğlu, ‘Long Kovid’ denilen uzun soluklu, uzun süren ‘Kronik Kovid’ anlamında terimlerin kullanılmaya başlandığına vurgu yaptı ve “‘İnsanlar enfeksiyonu geçirdi, 14 günde iyileşiyor evlerine gönderelim’ değil; ’14 gün uzayabilir, uzayıp uzamadığını kontrol edelim ve ilerideki yaşayacağı sıkıntıları bir araya toplayalım’ şeklinde çalışmalar başladı. Bir grup hastanın 3 haftandan daha uzun, hatta bir grubunun da 12 haftadan daha uzun semptomlarının sürdüğü ve bu semptomların takip edilmesi gerektiği söyleniyor. Bazı komplikasyonların 12 hafta içerisinde ortaya çıkabileceği şekilde yayınlar var. ‘Enfeksiyonu geçirdim, artık bitti, ben Covid hastası değilim’ diyemeyebiliriz. 10 kişiden 1’inin enfeksiyonun devamında uzun soluklu semptomları geçirme ihtimali olduğundan bahsediliyor. Bunun için kontrol programlarının yapılması gerektiği söyleniyor.” ifadelerine yer verdi.

Dr. Tutku Taşkınoğlu

Dr. Tutku Taşkınoğlu

Kontrol programlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Taşkınoğlu, akciğer grafisinin 12 haftada bir çekilmesi gerektiğini söyledi ve “Kan tablosunun sık sık kontrol edilmesi, hastanın nörolojik ya da kardiyak bir problemi olduğunda bu problemin üzerine gidilmesi gerekiyor. Tetkiklerle sürekli düzenli kontrollerinin yapılması gerekecek gibi gözüküyor. Yani ‘Kovid-19 şuan bizi hasta edecek, hastalık bitecek ve enfeksiyondan sonra rahatlayacağız’ diyemiyoruz. Enfeksiyondan sonra en azından 6 ay-1 yıl içinde çıkabilecek komplikasyonlar konusunda da göz açık olmak gerekiyor. Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar ise, solunum yolu fonksiyonları ile ilgili bozukluklar olabilir. En çok akciğere yerleştiği için akciğer bozukluklarının olmasını bekliyoruz. Bunun yanında kardiyak problemler de olabilir. Kalbi ve kalp zarını tutan enfeksiyonlara, nörolojik semptomlara sebep olabilir. Bazı akut hastalarda da nörolojik semptomlar da görmeye başladık. İleriki dönemde de nörolojik semptomaların ortaya çıkabileceğine dair yayınlar olmaya başladı. Kovid-19 enfeksiyonunun etkilerini 3 aya kadar devamında ve sonrasında görebiliriz..” dedi.

  Karantinada Sıkılan Birçok Kişi Zoom Partisine Katıldı

‘Long Kovid’ enfeksiyon belirtilerinde yorgunluk ve nefes darlığının en çok görüldüğüne dikkat çeken Taşkınoğlu, “Neredeyse yüzde 60’ı bu şekilde gözüküyor. Hasta olanların sadece yüzde 60’ı eski sağlıklı hayatlarına dönebiliyorlar. Geri kalan yüzde 40’ının mutlaka takip edilmesi gerekiyor. Bunlar 65 yaş ve üstü ise, kronik hastalığı varsa, bu kişilerin daha sıkı takip edilmesi gerekiyor. ‘Covid’in yan etkisi mi Covid’in devamı mı, yoksa gerçekten ciddi bir hastalık mı?’ onun ayrımını da yapmak çok önemli. Ayrımı yapabilmek için de önerilen testlerin sık aralıklarla çalışılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş