Ekrem İmamoğlu’ndan Muharrem İnce Açıklaması: Bana Sormayın

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayamama Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını incelemek için bölgeye gitti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, kendisine yöneltilen Muharrem İnce sorusuna da yanıt verdi. İmamoğlu, “Ben İBB Başkanıyım. Bana İstanbul ile ilgili konuları sorun.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ayamama Deresi’nde taşmalara yönelik olarak, Marmara Denizi – Dünya Ticaret Merkezi arası, Dünya Ticaret Merkezi – TEM Otoyolu arası ve TEM Otoyolu üstü bölgeleri olmak üzere üç ayrı noktada ıslah çalışması yürütüyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataköy’deki Dünya Ticaret Merkezi – TEM Otoyolu arasında yürütülen çalışmaların olduğu alana giderek faaliyetleri yerinde inceledi ve son bilgileri aldı.

“MESELEYE İKİ YÖNLÜ BAKIYORUZ”

Derede yapılan çalışmaların kıymetli olduğunu aktaran İmamoğlu, “Ayamama Deresi aslında İstanbul için çok önemli bir alan. Hatta bir dönem; ne yazık ki trajik olayların yaşandığı, can kayıplarının olduğu bir dere. Su baskınlarının neticesinde hem araçların sular altında kaldığı hem araçlarının içinde kalan insanların can verdiği, trajik olayların yaşandığı bir alan. Ayamama Deresi’nin çevre kirliliğine yol açan atık sularının toplanarak bizim artıma tesisimize taşınması çok kıymetli. Ayrıca, Ayamama Deresi’nin İstanbul için çok kıymetli bir yaşam alanına dönüşmesi. Yani, meseleye iki yönlü bakıyoruz.” dedi.

Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu

“İLÇELER OLUMLU ETKİLENECEK”

Derenin uzunluğunun 21 kilometre olduğunu söyleyen İmamoğlu, ıslah çalışmalarının ardından ilçelerin olumlu yönde etkileneceğini belirtti ve “Derenin çevresinde, Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece ilçelerimiz var. Yani, aslında yüzbinlerce insan içinde bir ulaşım aksı var. Nasıl? Yaya, bisikletli ya da bugünün bir takım çağdaş ulaşım araçlarıyla insanların hem nefes alabildikleri hem spor yapabildikleri hem de ulaşım akslarıyla buluşabildikleri bir sistemi burada var etmek istiyoruz. Örneğin, Marmaray, diğer metro hatlarımız, metrobüsle buluşmaktan bahsediyoruz. Yani, bu tür nefes koridorları oluşturduğumuz takdirde gerçekten İstanbul’un daha insani yaşama uygun sürece kavuşmasını sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce

Muharrem İnce

“BANA İSTANBUL İLE İLGİLİ KONULARI SORUN”

Öte yandan İmamoğlu, bir gazetecinin sorduğu Muharrem İnce sorusunu da cevapladı. İmamoğlu bu soruya, “Ben, İBB Başkanıyım. Bana İstanbul ile ilgili konuları sorun.” diyerek cevap verdi.

  Partilerin Bayramlaşma Programı Belli Oldu

İmamoğlu’nun açıklamalarının devamı şu şekilde:

“Eski bir İstanbullu’nun, ‘Çok eski değil 45 sene öncesindeki Ayamama’da balık tutuyorduk” dediğini aktaran İmamoğlu, “Aslında bu kadar doğal derinliğe sahip bir havza burası. Biz burada hem bu 21 kilometreyi hem akarsu hem de atık su pozisyonuna kavuşturmak hem de çevre de yüzbinlerce metrekarelik yeşil aksı İstanbul’a kazandırmak istiyoruz.

Buranın düzene kavuşması, burayı da ferahlatacak. Buradaki arıtmayı bizim tesisimizdeki arkadaşlarım yürütüyorlar. Daha önce arıtılmış sular dere üzerinden denize aktarılıyordu. Artık, bin 600, 2 bin metrelik uzunluktaki hatla direkt denize ulaştıracağız, bu da kokunun giderilmesi adına önemli bir çalışma olacak. Arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Ben de gün gün takipçisi olacağım.

İLK ETAP MART AYINDA BİTİYOR

Mart ayında burada ilk etap bitecek. Birçok aşaması var. Mart’ta peyzaj uygulaması başlayacak. Dolayısıyla, 2021’de aslında ciddi bir örneğini göreceğiz.

Burada başka bir husus, E-5 geçişleri var. O E-5 kısmında viyadük bölümündeki yaya geçişleri var. Arkadaşlarım buna çalışıyorlar. Çünkü, kesintisiz bir ulaşım aksı oluşturmak istiyoruz buradaki orada tarihi köprüler var biraz önce burada bile bir tarihi köprü kalıntısı var. Onu da koruma altına alıyor İSKİ.

“KAMULAŞTIRMA İŞLERİMİZ VAR”

Yukarıdaki bir kısım tarihi alanların da hissedilebildiği bir peyzaj düzenine de çalışıyoruz. Onun için 2021 görmeye, hissetmeye hatta yaşamaya başlayacağımız yıl olarak tanımlıyoruz. Tabii kamulaştırma işlerimiz var. Özellikle E-5 üstü bölümde. İBB Genel Sekreterimiz Can Akın Çağlar, orada bazı kurumlarla kamulaştırma süreçlerini takip ediyor. Tabii ki uzlaşma, tabii ki hukuk neyi gerektiriyorsa o yapılacak.”

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş