Erdoğan’ın Yeni Partilere Bakış Açısı: İşime Geldiği Gibi

AK Parti’den ayrılarak kendi partilerini kuran Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti tarafından eleştirilmişti. Son olarak CHP’li Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı yönündeki iddiaları değerlendiren Erdoğan, “Eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.” dedi. Bu durum ise Erdoğan’ın yeni partilere bakış açısındaki farklılıkları gösterdi.

Türkiye siyasetinin son dönemlerdeki gündemlerinden biri kurulan yeni partiler oldu. İlk olarak AK Parti’den ayrılan ve Gelecek Partisi’ni kuran Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Partililer tarafından eleştirilmişti.

Davutoğlu’nun ardından Deva Partisi’ni kuran Ahmet Babacan’a da bakış açısı aynı şekilde oldu. Babacan da tıpkı Davutoğlu gibi eleştirilerin hedefinde yer almıştı. Erdoğan o dönem yeni partilerle ilgili yaptığı açıklamalarda da eleştirilerini net olarak dile getirmiş ve “Ölü doğdular, onlarla meşgul olmayın. Yokluğa mahkum edin. Zaten CHP’ye yakın olmak onlar açısından en büyük ayıptır.” demişti.

Son olarak CHP’li Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı yönündeki iddiaları değerlendiren Erdoğan, “Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan

ERDOĞAN’IN YAKLAŞIMI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR

Kendi içinden çıkan partileri topyekün eleştiren ve onları yokluğa mahkum eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İnce konusundaki ‘Hakkıdır’ yorumu, bu durumu kendi çıkarına göre değerlendirdiğini gösteriyor. İnce’nin kuracağı olası bir parti CHP içindeki çatırdamaları daha da artıracak ve CHP tabanındaki olası kayıp özellikle, AK Parti ve MHP ittifakının işine gelecek. Nitekim yeni parti iddiasının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘Yuvana dön’ çağrısının temelinde de aynı neden yatmakta. Millet ittifakındaki olası bir dağılma, ekonominin bu derece kötü gittiği günlerde cumhur ittifakının elini rahatlatacak.

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu

KILIÇDAROĞLU’NUN TUTUMU YENİ BİR TARTIŞMA DOĞURABİLİR

Öte yandan İnce’nin iddia edilen yeni partisi kurulursa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun net tavrı bu konuda çok daha dikkatli incelenecek. Kendi içinden çıkan bir partiye karşı eleştirel ve yeni yapılanmayı tanımayan bir üslup, Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı noktaya getirecek ve bu konuda aralarındaki benzerlik dikkat çekecek.

Muharrem İnce

Muharrem İnce

İNCE’DEN ERDOĞAN’A PARTİ YORUMU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muharrem İnce için yaptığı yoruma, CHP’li isimden yanıt geldi. İnce konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bir tarafta AK Parti’den ayrılanlara ‘Ümmeti bölmeyin’, CHP’den ayrılma iddialarına ‘En doğal hakkı’ deniliyor.” ifadelerine yer verdi.

  MHP'li Cemal Enginyurt'tan Bülent Arınç'a Yük Cevabı

İnce de yaptığı açıklama ile Erdoğan’ın yeni partileri işine geldiği gibi yorumladığına işaret etti.

Bu siyasi hareketlilik net bir açıklama yapılana kadar devam edecek ve partiler seçimlere bu hareketliliğin ardından doğacak yeni gelişmelere göre hazırlanacak.

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.8166
7.8025
EUR
Euro
9.2554
9.2387
CHF
İsviçre Frangı
8.6396
8.5845
KWD
Kuveyt Dinarı
25.7200
25.3878

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş