Gerekli Koşulları Sağlayan Restoran ve Oteller 27 Mayıs’ta Açılabilecek

Normalleşme başladı ve AVM’ler bugün itibarıyla kademeli olarak açılıyor. Gözler ise restoran ve otellere çevrildi. Restoran ve oteller ne zaman açılacak? Hükümet tarafından hazırlanan yeme-içme ve konaklama ile alakalı genelgesine göre açılacak restoran ve oteller, gerekli şartları  sağladıktan sonra 27 Mayıs’ta hizmet vermeye başlayabilecek.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle 21 Mart’ta Türkiye’de birçok restoran ve otel kapılarını kapatmıştı. İki ay içerisinde salgının büyük oranda kontrol altına alındığı ve kademeli olarak normalleşmenin başladığını ifade eden yetkililer, restoran ve otel işletmelerinin  de normalleşme süreci kapsamında açılacağını dile getirdi. Hükümet tarafından yayınlanan ve otel ve restoranları kapsayan hijyen genelgesinin önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor. Yayınlanan genelgedeki şartları yerine getiren işletmeler ise 27 Mayıs tarihi itibari ile faaliyetlerine yeniden devam edebilecek ve müşterilerini ağırlayabilecekler.

restoranlar ne zaman açılacak

HİJYEN SERTİFİKASI VERİLECEK

Her bakanlığın koordineli olarak çalıştığı bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da “Sağlıklı  Turizm Sertifikasyon Programı” hazırlandı. Bu sertifikayı alan işletmeler ise bakanlığın sitesinden duyurulacak.

Sertifikanın içeriğine göre restoranlar şu kriterleri sağlayacak:

– Masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak.

– Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek.

– Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak.

– Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak.

– Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak.

– Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek.

oteller ne zaman açılacak

“DIŞİLERİ BAKANIMIZLA BİR NİYET MEKTUBU HAZIRLADIK”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, küresel salgın koronavirüs sebebiyle faaliyetleri durdurulan turizm sektöründe normalleşme kapsamında atılacak adımları açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ilk etapta 70 ülkeye telefon trafiği başlatacaklarının ifade eden  Bakan Ersoy, “Dışişleri Bakanımızla bir niyet mektubu hazırladık, bu niyet mektubunda bir davet içeriyor. O ülkenin vatandaşına yurt dışına çıkış izni verecek olan ilgili kurumlara gönderiyoruz bu mektubu. Sağlık altyapımızın detaylarını yazdık, hastane kapasitelerimizi yazdık, ambulans sayılarımız, ventilatör sayılarımız. Bu mektubu bütün ülkelere bu sabahtan itibaren gönderiyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

  Kabine Toplanıyor! 19 Mayıs Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?
Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.3968
7.3835
EUR
Euro
8.9711
8.9550
CHF
İsviçre Frangı
8.3389
8.2857
KWD
Kuveyt Dinarı
24.5705
24.2531

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş