İbrahim Kalın’dan Atatürk Açıklaması: Böyle Bir Şeyi Kabullenmeyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tartışılan hutbesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kalın, hutbesinde kullandığı ifadeler ile tepki çeken Erbaş için, “Ali Erbaş hocanın hutbesinde Atatürk’e dil uzatılması söz konusu değil.Burada biz de böyle bir şeyi asla kabullenmeyiz.” dedi.

Türkiye’de son günlerde, Ali Erbaş’ın Ayasofya açılışında kullandığı ifadeleri ve hilafeti tartışıyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın iki konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

“ATATÜRK’E LANET OKUNMASINI DOĞRU KABUL ETMEYİZ”

Açıklamalarına Ali Erbaş’ın tartışılan hutbesi ile başlayan Kalın, “Ali Erbaş hocanın hutbesinde Atatürk’e dil uzatılması söz konusu değil. Atatürk vakfiyeyi kaldırmış birisi değil. Dönemin şartlarında müze olarak kullanılması için bir karar verilmiş. Tekrar camiye dönüştürülmesiyle ilgili araya bir süre girmiş. Burada Atatürk’e lanet okudu demek iyi niyetli olmaz. Müzeye çevrildikten sonra da Ayasofya korunmaya devam etmiş, bir müze olarak korunmuş. Burada biz de böyle bir şeyi asla kabullenmeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin banisidir. Ona bırakın Ayasofya gibi bir yerde, herhangi bir yerde lanet okunmasını doğru kabul etmeyiz.” dedi.

“HİLAFET TARTIŞMASI YERSİZ, LÜZUMSUZ BİR TARTIŞMADIR”

Ayasofya üzerinden rejim tartışması başlatmanın suni gündem oluşturmak olduğunu söyleyen Kalın, “Türkiye’nin böyle bir gündemi yok. Bizim amacımız halkın demokratik iradesine dayalı tam bağımsız, 2023’te Türkiye’yi olması gereken yere getirmek olmalıdır. Bunlar suni tartışmalardır. Atatürk’e dil uzatıldı demek, hilafete gidelim demek, bu başarıyı gölgelemek olur. Hayırlı bir iş yapıldı, bizi buluşturan bir sembol olsun Ayasofya. Ne Atatürk’le ilgili tartışmalar, böyle bir kastın olmadığının görülmesi lazım. Hilafet tartışması yersiz, lüzumsuz bir tartışmadır. İlmi, dini, siyasi olarak da tartışmanın zemini bu değildir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya düzenlemeleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kalın, “Sosyal medya ticari bir mecradır. Para kazanıyorlar. Bunlar da bir hizmet sunuyorlar. Karşılatığınız bir sorun olduğunda bir muhatabınız olmak zorunda. Sosyal medya platformlarında böyle bir imkanınız yok. Mahkemeye götürüyorsunuz fakat, mahkeme bir karar verdiğinde, bunun önlenmesini istiyorsunuz, bunu uygulayacak şirketin bir ayağı yok. Burada vergi ödemeleri gerekir, ikincisi de içerikle ilgili paylaşılan konular ya da oradaki trafikle ilgili bir hukuki muhataplığın olması lazım. Amerika’da, İrlanda’da, bazı Avrupa ülkelerinde var. Burada ofis açmadan faaliyet gösterebileceklerini düşünüyorlar ve bunu da gidebileceği yere kadar götürecekler, böyle düşünüyorlar.” dedi.

İbrahim Kalın

İbrahim Kalın

İbrahim Kalın açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

  Konyaspor'dan TFF'nin Ligleri Başlatma Kararına Tepki Geldi

“Sosyal medya kullanıcılarının görüşlerini özgür bir şekilde ifade etmelerinde bir engel yok, olmayacak. Almanya örneğine baktılar. 2016-17’de çıkarttıkları kanunlar var. Kural şu; Gerçek dünyada suç olan sanal dünyada da suçtur. Muhalefet edenlerin takıldığı yer, hakaretin kriteri ne olacak? Doğru bir soru. Bunu birlikte oluşturacağız. Ne hakarettir, ne değildir? Bunun sınırı nedir? Bir siyasetçi eleştiri konusu olabilir ama bunun da bir sınırı olmak zorunda değil mi? O kişi saldırıya uğradığında, kendimizi onun yerine koyalım. Ne yapabilir bu kişi? Yapabileceği tek şey o mecranın kendi aleyhine kullanılmasını önlemek. Mahkeme karar aldığında muhatap bulması lazım. Düzenlemenin özü bu.

“SOSYAL MEDYA ÇOK KİRLENDİ”

Sosyal medya şu anda çok kirlendi. Aynada bizim tekrar kendimize bakmamız lazım. İnanın benim yüzüm kızarıyor, bakmamaya çalışıyorum. Bu seviyesizliği kimse savunmuyor ama bu da kanuni düzenleme ile aşılacak bir sorun değil. Daha başka bir şey yapmamız lazım. Etik kuralları temel alan bir ahlak ve kültür geliştirmemiz lazım.”

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş