İlhan Cihaner CHP Genel Başkanlığı’na Adaylığını Koydu: Çağdaş, Sol siyasetle Başarıya Ulaşacağımıza İnanıyoruz

CHP Parti Meclis üyesi İlhan Cihaner, CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Cihaner yaptığı açıklamada, “Bizler partimizin demokratik bir örgüt ve yönetim anlayışı ile çağdaş, sol siyasetle başarıya ulaşabileceğine inanıyoruz.” dedi.

CHP’de beklenen oldu ve Parti Meclis üyesi İlhan Cihaner, hafta sonu yapılacak olan 37’inci Olağan Kurultay’da Genel Başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıktı.

Kurultaya katılmamayı düşünen delegelere seslenen İlhan Cihaner “Lütfen bu tarihsel kavşakta kurultaya katılın.” çağrısında bulundu.

“AKP KENDİNİ KURTARMAK İÇİN DÜŞMAN ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR”

Açıklamalarında AKP’yi de eleştiren Cihaner, “AKP yönetimi, ülkemizi düşürdüğü zayıflığın sorumlusu iken kendini kurtarmak için düşman üreterek kurtulmaya çalışıyor. Kendisini eleştiren ve karşı olana hain damgası vurmaya çalışıyor.” dedi.

CHP’nin demokratik örgüt ve yönetim anlayışı ile çağdaş, sol siyasetle başarıya ulaşabileceğine inandıklarını belirten Cihaner, “Bu ilkeleri, parti politikalarına dönüştürmeyi amaçlayanlardan birisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na aday oldum.” ifadelerini kullandı.

İlhan Cihaner

İlhan Cihaner

İlhan Cihaner’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“18 yıldır sürekli insanları birbirine düşman eden politikaları ile AKP; çocuk, kadın, yaşlı, kimlik ve hayat tarzı düşmanı bir iktidar kurdu. Çocuklar, kadınlar tecavüze uğruyor ve öldürülüyor. Yoksulluk ile yolsuzluk birlikte yayılıyor. Halka ise sadece yoksulluk düşüyor. Yetişmiş gençlerimiz geleceği yurt dışında arıyor.

AKP, düşman siyasetini dünya bile yaydı. AKP yönetimi, ülkemizi düşürdüğü zayıflığın sorumlusu iken kendini kurtarmak için düşman üreterek kurtulmaya çalışıyor. Kendisini eleştiren ve karşı olana hain damgası vurmaya çalışıyor. İşte bu koşullarda Cumhuriyet Halk Partisi 37. Kurultayı’nı yapacak. Bu açıklamalarda parti içi eleştirilerimi sınırlı tutacağım.Partimiz kuruluşun ve kurtuluşun partisi olarak tarif edilmektedir. Bu nedenle yaptıkları veya yapmadıkları ile nasıl yaşayacağımızı belirtme potansiyeli vardır. Temel eleştirimiz partimizin bu potansiyelini yeterince verimli kullanmadığı yönündedir.

  Ramazan Bayramı Ne Zaman? Ramazan Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Öncelikle kurultayımızın pandemi koşulları ile düzenlenmesinin kurultayın verimli ve demokratik koşullarda yapılmasının önünden en büyük engel olduğunu vurgulamak istiyorum. Onur üyeleri ve partililerimizin katılamayacağı, katılımın sınırlı tutulacağı bir kurultay iktidar dinamizmini örgütümüze taşınamaz. Bize düşen bu kurultayı tarihsel önemine uyacak şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Tam burada kurultaya katılmamayı düşünen delegelerimize bir çağrı yapmak istiyorum. Lütfen bu tarihsel kavşakta kurultaya katılın. Kurultayın yaşadığımız alt üst sonuçların muhasebesinin yapıldığı ülkenin temel meselelerinde doğrultunun tarif edileceği bir tartışma ortamından uzak yapılıyor olması.

Oysa kurultayda son yıllarda gerilimi yaşanan iki hattın tartışılması gerekir. Partimizin ana siyasi hattı ne olacak? Partimizin iç işleyişi ne kadar demokratik olacak? Bu tartışmaları elden geldiğince kurultay gündemine taşımaya çalışacağız.Kurultayımız CHP geleneğini geleceğe taşıma görevi ile karşı karşıya.

Geçmişe dönmek için değil geleceği kurmak için.

Yurdumuzda ve dünyada ön şartsız barış için.

Eğitim, sağlık, beslenme, barınma, çalışma hakkı için.

Çocuk, kadın, yaşlı, engelli, LGBTi, her inancın her kimliğin her etnisitenin bir arada ve eşit yaşamalarının ön koşulu olan laiklik için.

İnsancıl bilim ve yaratıcı sanat için.

Özgürlüklerin koruyucusu olan bir adalet anlayışı için.

Irmaklarımızın, denizlerimizin, dağlarımızın, ormanlarımızın, hayvanlarımızın hakları için.

“GELECEK İÇİN CHP’YE İHTİYAÇ VAR”

Gelecek için bir CHP’ye ihtiyaç var. CHP’nin de ihtiyaç duyduğu şeyler var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucu geleneği Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde bile mücadeleyi kişilerle değil meclisle yürütmesiyle doğmuştur. Öyleyse bugün CHP’nin en güçlü yönetim organı Parti Meclisi olmalıdır. Liderin seçtiği Parti Meclisi değil, üyelerin seçtiği Parti Meclisinin temsilci liderlere ihtiyacımız var.

“LİDERİN DEĞİL, HALKIN PARTİSİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Liderin partisine değil halkın partisine ihtiyacımız var. Başta ön seçim olmak üzere parti içi demokrasi anlayışının güçlendiği bir anlayışa ihtiyacımız var. Liderin aldığı kararlara uyan milletvekillerine değil, üyelerin, delegelerin, milletvekillerinin karar alma sürecine katıldığı MYK ve Parti Meclisi’ne ihtiyacımız var.Bizler partimizin demokratik bir örgüt ve yönetim anlayışı ile çağdaş, sol siyasetle başarıya ulaşabileceğine inanıyoruz. Bu ilkeleri, parti politikalarına dönüştürmeyi amaçlayanlardan birisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na aday oldum.

  Motorin ve Benzine Zam

“ÖNCE PARTİMİZİ, SONRA ÜLKEMİZİ, SONRA DA DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEYE TALİBİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanlığı dünyayı değiştirebilecek bir durumdadır. Önce partimizi sonra ülkemizi sonra da dünyayı değiştirmeye talibiz.

Partide demokrasi, ülkede demokrasi. Partide özgürlük, ülkede özgürlük. Ülkede eşitlik, dünyada eşitlik. Asıl ihtiyacımız olan ise cesaret, cesaret, cesaret.”

GENEL BAŞKANLIK İÇİN 4 İSİM YARIŞACAK

Hafta sonu gerçekleşecek olan CHP 37’nci Olağan Kurultayda 4 aday genel başkanlık için yarışacak. Bin 356 delegenin katılacağı kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakipleri Aytuğ Atıcı, Tolga Yarman ve İlhan Cihaner olacak.

CHP’de Genel Başkan adaylığı için parti tüzüğüne göre delegelerin yüzde 5’i olan yaklaşık 68 delegenin imzası gerektiği için adaylar kurultay günü resmileşecek.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş