İstanbul’da Doğal Gaz Faturaları Yeniden Düzenlenecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, İGDAŞ, ödenmeyen faturaları iptal edecek ve 30 günlük yeni faturalar düzenleyecek. Faturayı ödemiş olan abonelerin de talep doğrultusunda faturaları 30 günlük olarak yeniden düzenlenecek.

İstanbul’da son günlerin gündemi 30 günü aşan doğal gaz faturaları oldu. Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, İGDAŞ, ödenmemiş olan faturaları iptal ederek 30 günlük yeni bir fatura düzenleyecek. Ödenmiş faturalar için ise, abonelerin talebi doğrultusunda hareket edilecek. Abone talep ederse, ödenmiş faturalar 30 gün olarak yeniden düzenlenecek ve halihazırda tüketilmiş bakiye kısmı bir sonraki ayın faturasına yansıtılacak.

“MEVZUATIN BELİRLEDİĞİ TARİFELERE UYGUN OLARAK BELİRLENMEKTEDİR”

Kamuoyunu bilgilendirmek için yapılan açıklamada, “Son dönemde kamuoyuna yansıyan gelişmeler doğrultusunda bir açıklama ihtiyacı duyulmuştur. Doğal gaz dağıtım piyasası, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun mevzuatlarıyla düzenlenmiş bir piyasadır. Dolayısıyla doğal gaz fatura bedelleri, mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlenmektedir.”

Açıklamanın devamında, “Ancak, Koronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart tarihinden itibaren olağanüstü koşullar yaşanmaya başlanmıştır. Gerek çalışanlarla ilgili hükümetçe yapılan idari düzenlemeler, gerek salgından çalışanların etkilenmesi ve hatta bir kısım vatandaşlarımızın tedbiren sayaç okunmasına izin vermemesi nedenleriyle sayaç okuma faaliyeti bu dönemde normal zamanlara göre daha zor gerçekleşmiş, fatura süreleri elde olmayan nedenlerle uzamıştır. Nisan ayında sekiz gün sokağa çıkma yasağının yaşanmış olması da bu dönemi etkileyen bir başka önemli sebeptir. Sonuç olarak faturalar gerçek tüketim değerleri üzerinden oluşturulmuş olsa da bu dönemde daha uzun bir süreyi kapsamıştır. EPDK’nın uyarısı üzerine ödenmeyen faturalar iptal edilerek 30 günlük faturalar düzenlemek için çalışma başlatılmıştır. Buna göre yeni fatura bedeli, 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek; halihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacaktır. Ödenmiş faturalarda da esasen gerçek tüketimden kaynaklanan bedel ödenmiş olmakla birlikte; abonelerimizin talebi halinde, 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek; halihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacaktır. Bu durumda, bakiye tüketim için ödenmiş tutar sonraki faturadan mahsup edilebileceği gibi talep halinde iadesi sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.8903
7.8761
EUR
Euro
9.3041
9.2874
CHF
İsviçre Frangı
8.7024
8.6469
KWD
Kuveyt Dinarı
25.9386
25.6036

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş