Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Öldürücülüğü Koronavirüsten 3 Kat Fazla

Türkiye’de son günlerde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakaları çiftçileri tedirgin etmeye devam ediyor. Özellikle vakaların en çok görüldüğü yerler arasında olan Gümüşhane’de çiftçiler uzun kollu kıyafetler ile önlem almaya çalışıyor. Uzman isimler ise KKKA hastalığının koronavirüsten 3 kat daha öldürücü olduğunu belirtti.

Ülkemizde koronavirüs salgını henüz geçmemişken, son günlerde bazı illerimizde KKKA hastalığı ortaya çıktı. Vakaların en çok görüldüğü illerden biri olan Gümüşhane’de çiftçiler endişe duymaya başladı. Kentte son 16 yılda 556 vaka görülürken, 15 kişi hayatını kaybetti. Bölgedeki tarım arazileri sürekli olarak ilaçlanırken, çiftçiler de uzun kollu kıyafetler giyip, pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine sokarak önlem almaya çalışıyor.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı öğretim üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, vakaların en çok görüldüğü dönemin mayıs, haziran ve temmuz olduğunu aktardı. KKKA’nın bu yıl erken görüldüğünü söyleyen Ulutaşdemir, ” Kenenin öldürücülük özelliği Kovid-19’a göre 3 kat daha fazladır. Bu vakalar ölümle sonuçlanabileceği gibi hastalığın hafif şekilde atlatılması erken teşhis ve tedavi ile mümkün olabilir. Hastalığın Türkiye’ ye Rusya’dan göç eden kuşlar üzerindeki kenelerle ulaştığı düşünülmektedir. Bu hastalık, insanlarda ateş ve kanamalarla kendini gösterip, ölüme kadar varan sonuçlar doğurabilmektedir. Bu hastalığın kesin bir tedavisinin ve aşısının olmadığı için keneden korunma önemlidir. Bu hastalık öldürmediği durumlarda 2 hafta içinde iyileşiyor ve kişi yaşam boyu bağışıklık kazanıyor. Kene popülasyonunda artış var. Gümüşhane merkez veya köylerde kene popülasyonunda artma oldu. Kene popülasyonu gittikçe yayılıyor. Daha önceden sadece Kelkit Vadisiyle sınırlı bulunan kene şu anda güneye doğru inmeye başladı. Ege’de de görülmeye başladı, Akdeniz bölgesinin kuzeylerinde görülmeye başladı. Ondan dolayı ülkemizin tamamının bu noktada mutlaka mücadelenin hızlı bir şekilde yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

“UZUN KOLLU VE AÇIK RENKLİ ELBİSE GİYİNMELİ”

Kene karşısında bazı tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Ulutaşdemir, “Vatandaşlar hastalıktan korunmak için bahçe, tarla, ahır ve pikniğe giderken uzun kollu ve açık renkli elbise giymeli. Pantolon paçaları çorap içine alınarak, eve dönüşlerde mutlaka vücut ve elbiselerini kontrol etmeli. Çıplak elle tutulmamalı, kenenin ısırdığı yer antiseptik ile temizlenmeli. Kenelerin insan vücuduna tutunmalarında çıplak elle temas etmeden en kısa sürede ince uçlu pens veya eldiven, bez ve poşet gibi çıplak elle teması önleyen malzemeler kullanılarak çıkarılmalı. Kene tutunan yeri, su ve sabunla temizleyerek, tentürdiyot veya baticon gibi bir antiseptik ile silinmelidir. 10 gün içinde ateş, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi şikayetler görülürse en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli. Hastalıkla mücadelede, kene popülasyonunun baskı altına alınmalıdır. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hayvanlarını yıl içerisinde en az 3 kez ilaçlatması gerekiyor. Açık renkli kıyafetler, eve gittiklerinde vücutlarını kontrol etmelerini, hayvanlarını ilaçlamalarını ve toplumda oluşan ‘kenenin zararsız bir hayvan olduğu’ düşünülmesinin önüne geçilmelidir. Koronavirüse karşı etkili olan sosyal mesafe kuralını, KKKA hastalığında da farklı yöntemlerle kenelere karşı uygulamalıyız.” dedi.

Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş