Kiryakos Miçotakis’ten Türkiye’ye Yaptırım Tehdidi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis The Times gazetesi için bir makale kaleme aldı. Doğu Akdeniz’deki son duruma değinen Miçotakis Türkiye’yi yaptırım ile tehdit etti. Yunan başbakan makalede, “Türkiye’nin zirveye kadar sağduyulu bir tutum benimsememesi halinde, Avrupalı liderlerin önünde yaptırımlar dışında başka bir seçenek yok.” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’de istediğini elde edemeyen Yunanistan her türlü yolu denemeye devam ediyor. İki ülke arasındaki gerilim sürerken, The Times için makale kaleme alan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği’nin 24-25 Eylül tarihlerinde düzenleyeceği Doğu Akdeniz zirvesi öncesi açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in makalesinden öne çıkan kesimler şu şekilde:

Türkiye’nin zirveye kadar sağduyulu bir tutum benimsememesi halinde, Avrupalı liderlerin önünde anlamlı yaptırımlar uygulamak dışında başka bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Mesele, artık Avrupa’nın hayati çıkarlarının tehlike altında olduğunu kabul etmekle ilgili. Avrupa, gerçek anlamda jeopolitik gücünü göstermek istiyorsa, saldırgan bir Türkiye’ye taviz vermeyi göze alamaz.

Kiryakos Miçotakis

Kiryakos Miçotakis

Türkiye’nin yaptırımları engellemek, geri adım atmak ve bu krizden çıkış için bir yol belirlemek için hala zamanı var. Türkiye’nin sınırlandırılan alanların dışında kalan sularda her türlü denizcilik ve bilimsel faaliyetlerden kaçınması ve saldırgan söylemini dizginlemesi gerekiyor.

Türkiye’nin sakinleşmesi, masaya geri dönmesi ve 2016 yılında çekildiği istikşafi görüşmelere bıraktığı yerden yeniden başlaması lazım. Tüm bunları yapmamıza rağmen bile hala anlaşma sağlayamıyorsak o zaman çözümü Lahey’de aramalıyız.

Türkiye, geçmişte kalan bir üslup kullanıyor. Düşmanlardan, şehitlerden, mücadeleden ve bunun için her türlü bedeli ödemekten bahsediyor. Yalnızca Yunanistan ve Kıbrıs gibi iki AB üyesini değil, birliğin tamamını tehdit eden aday bir ülke böyle üslup ve tutum benimsiyor.

Yunanistan’ın Türkiye’den gelecek her türlü saldırganlığa karşı koyacak askeri kapasitesi vardır. Ancak, iki ülke arasında herhangi bir askeri olayın yaşanmasının kimsenin çıkarına olmadığı da aşikardır.

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş