Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Füsun Eyüboğlu’dan AVM Eleştirisi

Çin’in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan koronavirüs salgını nedeniyle birçok işletme geçici süreliğine kapatılırken, son günlerdeki koronavirüs verilerinin olumlu yönde gelmesiyle birlikte normalleşme süreci gündeme geldi. Geçtiğimiz gün alınan kararla birlikte, AVM, kuaför, berber ve güzellik salonlarının 11 Mayıs’ta faaliyete geçeceği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, AVM kararını eleştirdi. Tedbirlerin basamak basamak açılması gerektiğini söyleyen Eyüboğlu, “Keşke, AVM’ler daha geç açılsa. Bilim Kurulu bazı konularda tıbbi bilgiler çerçevesinde öneriler veriyor ama bunu uygulayıcısı biz değiliz, devlet yöneticileridir. Açın ya da açmayın diye bir şey söyleyemeyiz, biz sadece öneride bulunuyoruz. Şu an duruma baktığımız zaman bir şeyler gevşetilebilir ama öncelik AVM’lerin açılması değildir.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Eyüboğlu, “İllaki açılacaksa her saat içeriye girecek kişilerin sayısını belirleyin, süresi dolan çıksın. Kısıtlamaların kaldırılması konuşuluyor ama ne nasıl uygulanır bilmiyorum. Restoran, oyun yerleri gibi yerlerin açılması çok yanlış şu anda. Emek verildi ve bunun sonucunda en azından dizginlediğimizi söyleyebiliriz ama her şey gevşerse on günde aynı noktaya geri geliriz.” ifadelerini kullandı.

“KULLANDIKLARI MALZEMEDEN ÇOK MESAFE ÖNEMLİ”

Yaşlıların sokakta her zaman rahat dolaşamadığını belirten Eyüboğlu, “Düz zemin olduğu için alışveriş bahanesiyle gitseler de sabah erken saatlerde gidip yürüyorlardı. Onlar böyle bir çıkış yolu olarak düşünebilirler. Kuaföre gitmeden önce arayıp soracağım. Kaç müşteriyi aynı anda alacaksınız, çalışanların maskeleri var mı? 10 sandalyesi olan bir kuaförde 5’i ya da 7’yi geçiyorsa gitmem. Solunum yoluyla bulaştığı için kullandıkları malzemelerden çok mesafe önemli. Kuaförler ve berberler çok mağdur oldukları için kurallara herkesten çok onlar dikkat edeceklerdir.” şeklinde konuştu.

füsuneyüboğlu

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Füsun Eyüboğlu’dan AVM Eleştirisi

“BİZ O NOKTAYA 2 AYIN SONUNDA GELEBİLDİK”

Almanya örneği veren Bilim Kurulu Üyesi, “Almanya’da kural konuluyor ama sokağa çıkma yasağı yok fakat ihtiyacı olmayan sokağa çıkmıyor. Bizde o noktaya 2 ayın sonunda gelebildik. Normal hayata elbet bir süre sonra döneceğiz ama zaten artık hiçbir zaman normalimiz eski normal olmayacak. Amerika’da sinemalar açıldı. Sinemalar doldu. Eğer sinemalar açılırsa onun içinde soracağız acaba içeride kaç kişi olacak? Bence o da açılmamalı. 50 Kişilik bir salonda 12 kişi olacaksa mesafe dikkat ederek belki olabilir. İki saat aynı ortamda durmak bence doğru değil.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.0429
8.0285
EUR
Euro
9.5095
9.4924
CHF
İsviçre Frangı
8.8955
8.8388
KWD
Kuveyt Dinarı
26.4626
26.1208

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş