Koronavirüs Mücadelesinde Son 1 Günde Neler Yaşandı

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde bulunan verilerde ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; son 1 günde toplam 24 bin 1 test yapıldı. Bu doğrultuda 1670 kişiye ise Kovid-19 tanısı konuldu.

sağlıkbakanıSon 24 saatte ise 61 hasta hayatını kaybetti. 1 günde iyileşen hasta sayısı  toplam vefat sayısını geçerek 4 bin 892 kişi oldu. Toplam test sayısı 1 milyon 135 bin 367, toplam vaka sayısı 126 bin 45, toplam vefat sayısı 3 bin 397 oldu. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1424, toplam solunum cihazına bağlı hasta sayısı 766, toplam iyileşen hasta sayısı 63 bin 151 olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında “11 Mart’tan bu yana ilk kez bugün iyileşen hasta sayımız mevcut koronavirüs hasta sayımızı geçti. Tedbirlere uyuldukça sonuç çok daha iyi olacak.” ifadesini kullandı.

recep tayyip erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilköy ve Sancaktepe’de toplamda 2 bin yatak kapasiteli iki hastanenin yapımına hızla devam edildiğini, hastanelerin en yakın tarihte tamamlanacağını ve İstanbul’da yapılan bu hastanelerin kalıcı olacağını duyurdu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin müttefiklerini, dostlarını ve dünyada ihtiyaç içindeki ülkeleri desteklemeye devam edeceğini ifade ederek “Bu bir siyaset meselesi değil, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ve ülkemizin insani yaklaşımının göstergesidir.” açıklamasında bulundu.

süleyman soylu.jpg
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, her sokağa çıkma kısıtlamasının ardından gelen günlerin önemli olduğuna değinerek, “Üç günlük tedbirimiz sonrası rehavete kapılmayalım. Pazartesi, salı sosyal mesafeye, alışveriş yoğunluğuna, caddelerde kalabalık olmamaya dikkat edelim.” uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı, 15 günlük periyotlarla uzatılan 30 büyükşehir ve Zonguldak’a yönelik şehir giriş/çıkış kısıtlamasının, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında yeniden değerlendirilmek üzere bu gece yarısına kadar uzatıldığını bildirdi.

  Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

– Kısıtlama süresince 27 bin 828 kişiye işlem uygulandı

Bakanlıktan yapılan bir başka açıklamada, 1 Mayıs’ta başlayan 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 27 bin 828 kişiye işlem uygulandığı, 31 ildeki sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşların evlerinde kalarak yüksek oranda uyum sağladığına dikkat çekildi.

54 ildeki 247 yerleşim yerinde karantina kararının kaldırıldığı ifade edilen açıklamada, “Tedbirler sonuç vermeye başlamıştır ancak bu sonuçlar asla rehavete neden olmamalıdır. Salgın tehlikesi henüz geçmiş değildir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın devamında, vatandaşlardan sosyal mesafe ve izolasyonu sağlamaları, belirtilen alanlarda maske takma zorunluluğuna uymaya devam etmeleri uyarısında bulunuldu.

Milli savunma bakanlığı.jpg
Milli Savunma Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında TSK personelinin, ortak kullanım alanlarında sosyal mesafe kuralına azami dikkat gösterdiğini bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Görünmeyen düşman #COVID19 virüsüne karşı aldığımız tedbirler kapsamında, Mehmetçiklerimizin ortak kullanım alanlarında sosyal mesafe kuralına uymasına azami dikkat gösteriliyor. #COVID19 alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.” ifadesine yer verildi.

Sağlık Bakanlığının yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadaleye ilişkin “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasıyla ücretsiz maske kodu alınabilecek. Uygulama içerisinden oluşturulan karekodlar ile vatandaşlar  eczanelerden maskelerine ulaşabilecek.

 

Etiketler: , , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş