Koronavirüs Nedeniyle Bodrum’un Nüfusu 400 Bine Yaklaştı

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok vatandaş yazlık bölgelere akın etti. Tercih edilen yerleşim yerlerinden biri de Bodrum oldu. Göç nedeniyle Bodrum nüfusu iki kat artarken, nüfus 400 bine dayandı. Bu nedenle ilçede trafik ve alt yapı sorunları yaşanmaya başlandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yazlık bölgelerde evi olan vatandaşlar buralara yerleşerek salgından korunmak istedi. Göç alan yerlerden biri de Bodrum oldu. Özellikle, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan vatandaşlar Bodrum’a geçerken, 175 bin nüfusa sahip Bodrum’un nüfusu 400 bine yaklaştı. Şehirdeki yoğunluk geçen seneye göre 2 kat artarken, trafik ve alt yapı sorunları da beraberinde geldi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Yaz sezonunu çok iyi bir şekilde geçirdik. Türkiye’nin birçok yerinde vakalar artarken Bodrum’da vaka ya hiç olmadı bazen de stabil kaldı. Bundan sonra da gerekli önlemleri alarak Bodrum’un güvenli bir kent olarak kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemde yaz dönemiyle de birlikte artan nüfusa göre yaptığımız denetimlerde sosyal mesafe kuralları, maske ve hijyen kurallarının hepsi bizim gözetimimiz altında tutuldu. Plajlarda, Pazar yerlerinde, sosyal alanlarda, işletmelerde büyük çaplı denetimler yaptık. Bulaşma riskini önlemek için bizim üzerimize düşen önlemleri aldık.” dedi.

“BODRUM’DA KALMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ GÖRÜYORUZ”

Kış nüfusunun 2 katına çıkacağını aktaran Aras, “Uzaktan eğitiminde şu anda gündemde olmasıyla beraber Bodrum’a gelen nüfusun çok fazla da gitmeyeceğini tahmin ediyoruz. 2’nci konut sahiplerinin ana kentlere dönmeyip Bodrum’da kalmaya devam edeceklerini görüyoruz. Bizim araştırmalarımızla beraber, 2’inci konut sahiplerinin geri dönmemesiyle birlikte oluşacak nüfus 350 ila 400 bine çıkıyor. Bizim normalde 176 bin 500 nüfusa hitap ediyoruz. Şu anda görünen o ki 2 kat bir nüfusla karşı karşıya kalacağız kış boyunca. Bunun için tabi ki önlemlerimizi alacağız.” ifadelerini kullandı.

Bodrum

Bodrum

“YAZLIK BELDELER KIŞ NÜFUSUNA GÖRE ÖDENEK ALIYOR”

Bodrum’da kalacak olan vatandaşların nüfuslarını Bodrum’a aldırmasını isteyen Aras, “Yazlık beldelerin kış nüfusuna göre ödeneklerini aldıklarını, devletten gelen payın nüfusa göre olduğunu değerlendirirseniz. 176 bin 500 nüfusuna göre alınan bu payların 400 bin nüfusa göre harcanacağı da burada bir gerçektir. Bunun için ya ekstra desteklenmemiz lazım, yada Bodrum’da yaşayacak olan 176 bin dışındaki vatandaşlarımızda Bodrum’a kayıt olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bodrum’u seviyorsan Bodrumlu ol diye her mecrada söylüyoruz. Buraya kayıt olmaları istememizin sebebi ise gerçek nüfusunuzu yansıta bilirsek Türkiye İstatistik Kurumu, TÜİK’te o zaman bizim genel bütçeden alacağımız pay artacaktır.” dedi.

  Diyarbakır'da Kuyumcudan 300 Milyon Liralık Vurgun İddiası

“BODRUM’A PAY BIRAKMALARI DOĞRU OLUR”

Açıklamalarına devam eden Aras, “Bodrum çok önemli bir turizm merkezi aynı zamanda çok büyük bir ekonominin de döndüğü bir alan burada da faaliyet gösteren şirketlerin birçoğunun merkezi Büyükşehirlerde İstanbul ve Ankara’da hep burada şube olarak faaliyet gösteriyorlar. Büyük oteller, yatırımcılar ve inşaat firmaları bu şekilde. Burada kayıtlı olan şirketlerde var ama bunun önemli bir kısmı ana kentlerde. O firmalarında burada ticaret odasına kayıt yaptırmaları vergilerini bur da ödemeleri burada kazandıkları gelirden Bodrum’a da pay bırakmaları doğru olur diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş