Koronavirüs Tedbirlerine Uymayan İşçi Tazminatsız Kovulabilir

Kanunda yer alan maddelere göre, işveren, işçilerini koronavirüse karşı korumak adına gerekli tedbirleri almak zorunda. Bu kapsamda işçilerin de tedbirlere uyma yükümlülüğü bulunuyor. İş yerinde alınan tedbirlere uymamakta ısrarcı olan işçiler ise tazminatsız olarak işten çıkartılabilir.

Dünya üzerinde etkisini devam ettiren koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere her gün bir yenisi ekleniyor. Tedbirlere uyumun sağlanmasıyla birlikte vaka sayılarında düşüş gözlemlenirken, uyulmaması durumunda da vakalarda ciddi bir şekilde artış yaşanıyor.

Bazı iş yerleri pandemi sürecinde evden çalışma yöntemine giderken, evden çalışmanın olmadığı iş yerlerinde gerekli tedbirler alındı. Bilim Kurulunun tavsiyelerini değerlendiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sektörlerin alması gereken tedbirleri belirledi ve rehber halinde yayımladı.

İŞVEREN VE İŞÇİLERİN SORUMLULUKLARI BULUNUYOR

Bu kapsamda, işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nce belirlenmiş tedbirleri alıp, uygulanmasını sağlaması gerekiyor. Belirlenen tedbirlerin alınmadığı iş yerlerinde, işverene para cezasından, faaliyet durdurmaya kadar varan idari yaptırımlar uygulanabiliyor. İş yerlerinde işçileri için maske, siperlik gibi ekipmanların sağlanmaması durumunda işçilerin çalışmama hakkı da bulunuyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 19. maddesine göre, çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda öncelikle kendi sağlıklarını korumakla yükümlü bulunuyor. İşçiler, kendi sağlıkları kadar diğer işçilerin de sağlığını korumakla yükümlü tutuluyor. Bu nedenle işçiler, iş yerinde alınan koronavirüs tedbirlerine uymak zorunda.

İŞÇİNİN KURALLARA UYMASI ÖNEMLİ

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre işçilerin bu dönemde dikkat etmesi gereken unsurlar, maske ve siperlik kullanımı. Çalışanlar iş yerinde ve serviste maske, siperlik gibi sağlık ekipmanlarını kullanmalıdır. Maskeyi belirlenen standartlara göre takmayarak, çenenin altında bırakmak veya hiç takmamak işçiye işini kaybettirebilir.

  Dr. Hasan Gürkan: Medyanın Şiddet Olaylarında Doğrudan Etkisi Bulunuyor

TEDBİRLERE UYMAYAN İŞÇİ TAZMİNATSIZ OLARAK İŞTEN ÇIKARTILABİLİR

İş Kanunu’nun 25. maddesinin 1. fıkra II. bendine göre, “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” ile “İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi” işverene derhal fesih hakkı verir.

Buna göre, maske ve siperliği iş yerinde ve serviste kuralına uygun şekilde takmayan işçi, uyarıya rağmen bu tutumunu tekrarlarsa ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeden işten çıkartılabilir. Bu şekilde işten çıkartılan işçi işsizlik maaşı da alamaz.

PCR testi pozitif çıkan işçinin işe gelmesi de diğer işçilerin sağlığını tehlikeye atmak anlamına geldiğinden dolayı, bunu yapan işçi de tazminatsız olarak işten çıkartılabilir.

Koronavirüs salgını ortadan kalkana kadar işveren ve işçiler kanunda yer alan bu hususlara uymak zorundadır.

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş