Koronavirüs Vakalarındaki Artış Devam Ederse Tedbirler Geri Dönebilir

Son günlerde açıklanan koronavirüs verilerinde gözle görülür bir artış olurken, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklamalarda bulundu. Özlü, “aka sayılarındaki artış sürerse tedbirler döner.” ifadelerini kullandı.

1 Haziran tarihinden itibaren koronavirüste normalleşme sürecine geçildi. Bu süreçten sonra vaka sayısı 700-900 bandında seyretti ve son günlerde gözle görülür bir şekilde artış yaşandı. Bu durumda insanların eski alışkanlıklarına tedbirsiz bir şekilde dönmesi de etkili oldu. Yetkililer vatandaşları sosyal mesafe ve izolasyon konusunda sık sık uyarırken, konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklamalarda bulundu.

“SALGIN HALEN İNİŞTE”

Günlük vaka sayılarının tek başına kötüyü ya da iyiyi göstermediğini aktaran Özlü, “Diğer kriterlere de bakmak lazım. Şu anda test sayıları salgının ilk dönemi gibi değil. Test sayısında ciddi oranda artış var ama vakalar binli sayılarda devam ediyor. Pozitiflik oranı da artan test sayısına göre azaldı. Yani salgın şu anda halen inişte.” dedi.

Prof. Dr. Tevfik Özlü

Prof. Dr. Tevfik Özlü

“SALGIN GEÇTİ GİTTİ DİYE BİR ŞEY YOK”

Açıklamalarına devam eden Özlü, “Biz buna ‘vaka havuzu’ diyoruz. Şimdi dikkat ederseniz iyileşen hasta sayıları artıyor ve havuz giderek boşalıyor. Hastaneye yatanların oranı bir ara yüzde 23’tü, şimdi ise 2.31’e düştü. Ne zaman korkarız? Günlük vaka sayısı sürekli artıyor, pozitif oranı giderek yükseliyorsa, hastanede yatış arttıysa, ağır hasta sayısı yükselişteyse o zaman salgında tekrar başlangıca dönüyoruz anlamına gelir. Bu dinamik bir süreç, ‘salgın geçti gitti’ diye bir şey yok. Eğer artış korkulan şekilde olursa, aynı olmasa da farklı tedbirler alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş