Koronavirüste İkinci Perde! DSÖ Salgının Hızlandığını Açıkladı

Koronavirüs salgında yaklaşık olarak 8 ay geride kalırken, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus önemli bir açıklamada bulundu. Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Kovid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus, video konferans yöntemiyle katıldığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Salgının yayılmaya başladığı ilk 3 aylık dönemde vaka sayısının 400 bin olduğunu vurgulayan direktör, “Sadece hafta sonu ise dünya genelinde 400 binden fazla vaka vardı. Şu anda 11,4 milyon Kovid-19 vaka sayımız var ve 535 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Kovid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık. Ölü sayısı küresel olarak dengelenmiş gibi görünse de gerçekte bazı ülkeler ölüm sayısını azaltmada önemli ilerleme kaydetmişken, diğer ülkelerde ölümler hala artıyor.” dedi.

Adhanom Ghebreyesus

Adhanom Ghebreyesus

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte dünyanın birçok yerinde insanlar virüs bitmiş gibi davranmaya başladı. Konuya değinen Ghebreyesus durumun ciddiyetine dikkat çekti ve hiçbir ülkenin güvende olmadığını vurguladı.

VİRÜSÜN KAYNAĞINA YÖNELİK ARAŞTIRMA YAPILACAK

Son aylarda, salgının kaynağına yönelik tartışmalar yaşanırken, Ghebreyesus DSÖ’nün araştırma yapmak için Çin’e gideceğini ve virüsün kaynağını beraber tanımlamak için çalışmalar yapılacağını söyledi. Çalışmalarda, Virüsün hayvandan insana nasıl geçtiğinin araştırılmasının da yapılacağı belirtildi.

BREZİLYA DEVLET BAŞKANINA GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Pandemi sürecinde yaptığı her açıklamada koronavirüsü küçümseyen ve DSÖ’ye sert ifadelerle eleştiren Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro koronavirüse yakalanırken, Ghebreyesus konuyla ilgili açıklamada bulundu. Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Kendisinin iyi olmasını ve hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.0429
8.0285
EUR
Euro
9.5095
9.4924
CHF
İsviçre Frangı
8.8955
8.8388
KWD
Kuveyt Dinarı
26.4626
26.1208

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş