Merkez Bankası Harekete Geçti: Likidite İmkan Limitleri Düşürüldü

Ekonomideki duruma ilişkin olarak Merkez Bankası harekete geçti. Piyasa yapıcı bankalara tanınan likidite imkan limitleri yarıya düşürüldü.

Piyasalar son günlerde hareketli günler yaşarken, döviz ve altın rekor seviyelere ulaştı. Ekonomik gelişmelerin ardından İstanbul’da Bankalar Birliği’nin ev sahipliği yaptığı önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda; Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile önde gelen bankaların genel müdürleri yer aldı.

Toplantının ardından yapılan ilk açıklamalarda likidite kısma hamlesi işaret edildi. Bununla ilgili olarak ilk adım atıldı.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “Likidite yönetimi çerçevesinde 10 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitleri yarıya düşürülmüştür. Güncellenmiş limitler konusunda bankalara ayrıca detaylı bilgilendirme yapılacaktır.” denildi.

LİKİDİTE NEDİR?

İşletmelerin varlığı olan şeylerin en pratik ve hızlı şekilde nakde dönüşme yeteneğine likidite denir. En likit varlık ise nakit paradır. Duran varlıklar da en düşük likidite olarak değerlendirilir.

Likidite kendi içinde gerçek ve teknik olmak üzere ikiye ayrılır. Gerçek likidite, işletme tavsiye edildiği zaman var olan borçlarının ödenmesi yeteneği olarak tanımlanır. Teknik likidite ise vadesi gelmiş olan borçların ödenmesi yeteneği olarak aktarılır.

Daha fazla borç altına girip ödeyebilme ve yeni varlıklar alma yeteneği olduğu kabul edilen firmaların likiditesi de yüksek olmuş olur.

  Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki Rakibi Paok Oldu
Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.0429
8.0285
EUR
Euro
9.5095
9.4924
CHF
İsviçre Frangı
8.8955
8.8388
KWD
Kuveyt Dinarı
26.4626
26.1208

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş