Meteoroloji Uzmanı Mikdat Kadıoğlu: Üç Dört Gün Sürerse Bu Bir Afettir

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, erken gelen sıcak hava ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kadıoğlu, “Hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 derece üstünde olursa, üç-dört gün sürerse bu bir afettir.” dedi.

Libya’dan ülkemize gelen sıcak hava dalgası nedeniyle, ülkedeki sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye başladı. Mayıs ayında, temmuz sıcaklığı yaşanırken, konuyla ilgili olarak meteoroloji, iklim değişimi ve afet ve acil durum uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Sıcaklığın, saat 11.00 – 16.00 arasından etkili olduğunu belirten Kadıoğlu, “Güneş ışınlarının dik geldiği saatler. 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarı çıkma saatlerini yeniden düzenlemek lazım. 12.00-18.00 deyince, arada gerçekten dışarı çıkabilecekleri iki saat kalıyor.” dedi.

“SALI GÜNÜNE KADAR DEVAM EDECEK”

Saat 16.00’dan önce yaşlıların dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Kadıoğlu, ” Sabah gün doğumundan akşam gün batımına kadar ne zaman istiyorlarsa çıksınlar demek daha doğru. Biz şöyle deriz: Gölgeni görmüyorsan gölgeye kaç. Hava havai bir şeydir, normali yoktur. Tren gibi yolda gitmez. İklim de değişken bir şeydir. Hava, belli şartlar oluştuğunda belli yerlerde rekorlar kırar. Bugünlerde özellikle Libya üzerinden sokulan sıcak hava dili var. Dil şeklinde… Muğla’dan girip, Zonguldak’a kadar gidiyor. Meteorolojinin tahminlerine göre salı gününe kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Mikdat Kadıoğlu

Mikdat Kadıoğlu

“CİDDİYE ALMAMIZ GEREKEN BİR AFET”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarına devam eden Kadıoğlu, “Sıcak hava dili üç-dört gün sürerse, hava sıcaklığı da mevsim normallerinin 10 derece üstünde olursa, biz buna sıcak hava dalgası deriz, bu bir afettir. 2003 yılının Ağustos ayında Fransa’da 35 bin kişi öldürmüştür. Ciddiye almamız gereken bir afet. Sıcak hava dalgaları; apartmanların üst katlarında klimasız dairelerde yaşayanları, obezleri ve küçük yaşta çocukları öldürür.” dedi.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş