Muğla Barosu Çoklu Baro Sistemine Karşı

Türkiye’nin gündemi son günlerde ‘Çoklu Baro Sistemi’ oldu. Birçok baro yaptığı açıklama ile sisteme karşı olduğunu ifade ederken, son olarak Muğla Barosu da sistemin karşısında olduğunu açıkladı.

Ülke gündeminin son günlerde tartıştığı ana konulardan biri ‘Çoklu Baro Sistemi’ oldu. Sisteme karşı olan baroların başkanları Ankara’ya yürüyerek tepkilerini dile getirirken, il girişinde polislerle karşı karşıya geldi. Bu gelişmelerin ardından tartışmalar daha da alevlendi ve barolar bir bir siteme karşı olduklarını açıkladı. Son olarak Muğla Barosu da yaptığı açıklama ile sistemin karşısında olduklarını dile getirdi.

Baro bünyesindeki avukatlar Muğla Barosu’nun önünde toplanarak isteklerini net bir dille aktardı. Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun konuyla ilgili olarak konuşma yaptı.

“ÜLKE ADALETİNE HİÇBİR FAYDASI OLMAYACAK”

Siyasal iktidarın bir süredir çoklu baro diye adlandırılabilecek bir düzenleme ile bir ilde birden fazla baro kurulması yönünde çalışmalar yaptığını belirten Uzun, “Halen son derece demokratik, katılımcı ve hiçbir baraj içermeyen baro seçim sisteminin değiştirilmek istenmesi ya da bir ilde birden fazla baro kurulmasına çalışılmasının ülkemiz adaletine hiçbir faydası olmayacak, halkımızın mutluluğuna olumlu hiçbir katkı sağlamayacaktır. Çoklu baro ile oluşan yapıda, etnik, siyasi, mezhepsel temelli, sarı, mavi, kırmızı ve pembe renkli barolar kurulacak, Adalet; hak edene değil, renklendirilen ve etiketlendirilen barolara göre dağıtılmaya başlanacak ve bundan da en çok yurttaşlarımız ve yurttaşlarımızın hakları olumsuz etkilenecektir.” dedi.

Muğla Barosu

Muğla Barosu

Yapılmak istenen düzenlemenin hukuk devletine, adalete vereceği zararı Türkiye Baroları olarak 2 kez yayımlanan bildiri ile anlattıklarını ifade eden Uzun, tüm olumsuzluklara rağmen düzenlemede ısrar edildiğini aktardı.

“İYİ VE DOĞRUYU BOZMAK İÇİN YASA YAPILMAZ”

Tam demokratik ve katılımcı seçim sistemini bozma arzularını anlayamadık diyen Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, “Tekrar söylemek isteriz ki; bizim tepkimiz, baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki değildir. Aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılmasınadır. Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratılmak istenmesinedir. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumlan olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz bırakılmasınadır. Kanun yapma yetkisini elinde bulunduranların yapması gereken, bu hakkını iyi niyetle, halkın mutluluğuna ve demokrasinin ilerlemesine katkı sunarak kullanmaktır. İyi ve doğruyu bozmak için yasa yapılmaz.” şeklinde konuştu.

Muğla Barosu

Muğla Barosu

“BU MÜCADELE SİZLER İÇİNDİR”

Baroların; hukukun, insan haklarının ve vatandaşların sesi olduğunu söyleyen Uzun, “Bu ses sadece avukatların sesi değildir. Bizler; temel insan haklarının, hukuk devletinin savunucularıyız. Yurttaşlarımıza, hukuku, temel insan haklarını anlatmayı, onları korumayı sürdüreceğiz. Değerli yurttaşlar, izlediğiniz, okuduğunuz haberlerde verilen bu mücadele sizler içindir. Barolar; bir dernek, sendika olmayıp kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Şayet bizler bölünürsek; adalet kaybolur. Gerçek adalet, ancak ve ancak güçlü barolarla mümkündür. Bugün barolarda, adliye önlerinde yapılan eylemler, basın açıklamaları birer çığlıktır. Bu çığlık, devletimizin, hukuk sistemimizin zarar görmemesi, temel insan haklarımızın korunması için atılan çığlıktır. Baroların duruşu ve haklılığına bugün itiraz edenler yarın bu çığlığın haklılığını göreceklerdir. Tarih bizi haklı çıkaracaktır!” ifadelerine yer verdi.

  Gülistan Doku'yu Arama Çalışmaları Sonlandırıldı

 

Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş