Mustafa Çetiner: Süper Bulaştırıcı Olanlar, Vakaların Büyük Bölümünden Sorumlu

Son günlerdeki vaka artışı vatandaşları tedirgin ederken, Prof. Dr. Mustafa Çetiner konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Çetiner, “AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. Kovid-19 süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz.” dedi.

Ülkemizde 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme sürecine geçilirken, kısa bir süre sonra vaka sayılarında yukarı yönlü bir seyir başladı. Özellikle, Diyarbakır, Bartın ve Şanlıurfa’daki vaka artışları ikinci dalga olarak nitelendirildi. Konuyla ilgili olarak, İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner

Prof. Dr. Mustafa Çetiner

Normalleşmeyi eski normal ile karıştırdık diyen Çetiner, vaka sayısının artış eğiliminde olduğunu söyledi ve “eniden hatırlatalım: Hasta kişiler ile bulgusu olmayan taşıyıcıların bulaştırma riski aynı.Bulgusuz taşıyıcılık oranı Kovid-19 (+) olanlar arasında en az %40 civarında (kimilerine göre %80). Sürü bağışıklığı en iyi ihtimalle %7 civarında (İsveç), sessiz geçirmiş olma olasılığınız %10 bile değil.” dedi.

“KİM SÜPER BULAŞTIRICI BİLEMEZSİNİZ”

Açıklamalarına devam eden Çetiner, ” New York’ta 5 bin 700 korona virüsü hastasında ateş görülme oranı sadece %30. AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. Kovid-19 (+)süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz. Karşılaştığımız herkes potansiyel olarak Covid-19 pozitif kabul edilmeli. Maske, mesafe ve el yıkama ile normalleşebiliriz.” ifadelerini kullandı.

  Mansur Yavaş Polatlı Hattı İçin İhale Talimatı Verdi
Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
6.9459
6.9334
EUR
Euro
8.1823
8.1676
CHF
İsviçre Frangı
7.6031
7.5546
KWD
Kuveyt Dinarı
22.8320
22.5371

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş