Prof. Dr. Levent Yamanel: Bayramın ve Tatilin Yansımaları Bu Hafta Kendini Belli Edecek

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yamanel yaptığı açıklamada, “Bayramın ve tatilin yansımaları bu hafta içerisinde kendini belli edecektir. Ümit ediyorum ki bu sayılarla geçiştiririz ama artabilir. Vatandaşlarımızın çok dikkat etmesi lazım.” dedi.

Günden güne artan koronavirüs vaka sayıları tedirginlik yaratmaya devam ederken, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Vaka artışının bizim elimizde olduğunu aktaran Yamanel, “Eğer biz maskeye, sosyal mesafeye, hijyen kurallarına dikkat edersek bu vaka sayılarının çok çabuk düştüğünü hep birlikte görebiliriz.” dedi.

  Batman'da Koronavirüs Alarmı: Harita Kırmızıya Döndü

VAKA ARTIŞINDAKİ 3 KRİTİK NOKTA

Vaka artışında 3 noktanın önemli olduğunu aktaran Yamanel, aile içinde önlem alınmamasının çok fazla virüs dağılımına neden olduğunu söyledi ve ” O nedenle aile içinde de mümkün olduğu kadar sosyal mesafeye dikkat etmek lazım. Eğer kendimizden şüphe ediyorsak mutlaka aile içinde de maske takmamız gerekir. İkinci olarak, sosyal ortamlarda dağılım çok fazla oluyor. Düğünlerde, restoran, kafe gibi yerlerde dağılım fazla oluyor. Üçüncüsü de iş yerlerinde. İş yerlerinde de mutlaka tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. İş arkadaşlarımızdan geçişler çok fazla oluyor. Bu nedenle de iş yerinde hem sosyal mesafeye hem de maske takmaya özen göstermemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Levent Yamanel

Prof. Dr. Levent Yamanel

“ARTIŞLARDAKİ SEBEPLERDEN BİR TANESİ AİLELER”

Virüsün herkese bulaşabileceğini hatırlatan Yamanel, “Kendimizi virüslüymüş gibi, hep hastaymış gibi algılayarak zaten maske takıyoruz. Eğer hastaysak buna daha çok uymamız gerekiyor. O yüzden çekinilecek bir şey yok. Artışların sebeplerinden bir tanesi aileler. Bir aileden 8-10 vaka görüyoruz. Bu nedenle aile içi temastan mutlaka kaçınmak gerekiyor. Aile içinde sosyal mesafeye dikkat etmemiz lazım. Kendimizde belirtiler görüyorsak mutlaka maske takmamız gerekiyor. Aile içinde de teması en aza indirmemiz lazım. Hasta olmasak bile teması en aza indirmemiz gerekiyor. Çalışanların da aile içine geri dönüşlerde mutlaka sakınmaları gerekiyor. Aile içinden bir kişi bulaştırıcı olursa bütün aileye bulaşıyor ve vakalarımız genellikle ailesel vakalar haline geliyor.” şeklinde konuştu.

“GİDİŞAT VATANDAŞLARIN ELİNDE”

Dikkat edildiği dönemlerde vaka sayısında azalma olduğunun altını çizen Yamanel, dikkati elden bıraktıktan sonra ise hemen artış yaşandığını vurguladı ve “Bu nedenle gidişat tamamen vatandaşımızın elinde. Kısıtlamalar şu an için düşünülmüyor ama kontrollü sosyal hayata alışmamız gerektiğini her zaman söylüyoruz.* Ama özellikle toplu taşıma alanlarında çok dikkatli olmamız lazım. Toplu taşımalarda çok kalabalık oluşturmamamız lazım. Zaten oturma planları mevcut. Bir taşıta ne kadar kişinin bineceğine kadar her şey planlanmış durumda.Bunlara uymamız gerekiyor. Bunlara uyarsak bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum. Vatandaşımız da sıkıldı ama vurgulamamız gerekiyor; mutlaka sosyal mesafeye, maske kullanmaya ve hijyene dikkat etmemiz lazım.” dedi.

“YANSIMALARI BU HAFTA KENDİNİ BELLİ EDECEKTİR”

Açıklamalarına devam eden Yamanel, “Bayramın ve tatilin yansımaları bu hafta içerisinde kendini belli edecektir. Ümit ediyorum ki bu sayılarla geçiştiririz ama artabilir. Vatandaşlarımızın çok dikkat etmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.8903
7.8761
EUR
Euro
9.3041
9.2874
CHF
İsviçre Frangı
8.7024
8.6469
KWD
Kuveyt Dinarı
25.9386
25.6036

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş