Prof. Dr. Mehmet Ceyhan AVM’lerin Açılmasının Riskli Olduğunu Açıkladı

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından aldıkları kararları kamuoyuna duyurdu. Son günlerdeki koronavirüs verilerinin iyi yönlü seyrinden sonra normalleşme süreci gündeme getirilirken, dünkü toplantıda bu adımlar konuşuldu. Alınan kararlar kapsamında normalleşme sürece, kuaför, berber, güzellik salonu ve AVM’lerden başlayacak. 11 Mayıs’ta faaliyete geçecek olan AVM’ler için Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan değerlendirmelerde bulundu.

CNN Türk’te katıldığı bir programda normalleşme sürecini değerlendiren Ceyhan, normalleşme döneminin en kritik süreç olduğunu aktardı. Ceyhan, normalleşme sürecindeki en riskli adımın ise AVM’lerin açılması olarak nitelendirdi. Bu durumu riski yüksek bir yöntem olarak aktaran Ceyhan, ” O yüzden oraya çok dikkat etmeliyiz. Oradan ne cevap geleceğini yakından izlemeliyiz. Testlerle tespit edemediğimiz ki, New York’ta yapılan bir çalışma bunun tespit edilenin 10 katı olduğunu gösteriyor. İsveç’teki rakam yine on katı olduğunu gösteriyor. Türkiye’de şu anda 60 bin aktif hasta olduğunu düşünürseniz, bunun on katı kadar da virüsü bulaştıracak insan olduğunu düşünürseniz, çok dikkatli olmalıyız. AVM’ye gittiğimizde kaç kişi ile temas edeceğimiz ve bu kişilerden kaçının virüs taşıdığını bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HAVALANDIRMALARIN RİSKİ ARTIRDIĞINI DA BİLİYORUZ”

Ceyhan AVM’lere serbest bir şekilde girilmeyeceğini de düşündüğünü söyledi ve “Maske takılacak, fiziksel mesafe kuralı uygulanacak ama bu AVM içinde nasıl sağlanacak bilmiyorum. Yaşlılara sokağa çıkma izni verilmesi yürümek için ile AVM’lerin açılması arasında çok fark var. Yaşlılar dışarıya çıktığı zaman bunların hepsi temiz virüs açısından. Çünkü 3 defa 14 gün bunlar evlerdeydi, virüs taşımadıkları ortaya çıktı ve açık havaya çıkıyorlar. AVM ise bunun tam tersine kapalı ve havalandırmayla havalandırılan yerler ve havalandırmaların riski artırdığını da biliyoruz. Biz diyoruz ki, 1,5 metre ileriye gider virüs öksürerek, konuşarak, hapsırarak. Havalandırma bunu daha uzaklara götürebiliyor.” şeklinde konuştu.

  İbrahim Kalın'dan Atatürk Açıklaması: Böyle Bir Şeyi Kabullenmeyiz

“BUNUN ONLARCA KATI HASTAMIZ OLURDU”

Açıklamalarına devam Ceyhan, “Bu virüsün sanıldığı gibi koliyle, poşetle, elbiseyle, ayakkabıyla bulaşmadığı anlaşıldı. Öyle olsaydı bunun onlarca katı hastamız olurdu. Burada bulaşma direkt solunum yoluyla. Market alışverişlerinde çok titizlenmeye gerek yok. Ama tüm bunlar içinde en riskli ve en dikkat edilmesi gereken AVM’ler diye düşünüyorum.” dedi.

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş