Prof. Dr. Tevfik Özlü’den Koronavirüste İkinci ve Üçüncü Dalga Uyarısı

Uzman isimlerin koronavirüste ikinci ve üçüncü dalga uyarıları devam ediyor. Prof. Dr. Tevfik Özlü konuyla ilgili olarak, “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.

Çin’in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan koronavirüs salgını 11 Mart tarihinde ülkemizde de görülürken, birçok önlem de beraberinde geldi. Bu önlemlerden bazıları salgının ilk görüldüğü günden 2 ay sonra tedbirli olarak gevşetildi. Normalleşme adımın ilk adımı AVM, kuaför, berber ve güzellik salonları için atılırken, uzman isimler özellikle AVM’lere yönelik uyarılarına devam etti. Özellikle ikinci ve üçüncü dalga uyarıları da devam ederken, Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüse yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

ÖZLÜ, HERKESİN MERAK ETTİĞİ SORULARA CEVAP VERDİ

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım yapan Özlü, “Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz. Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var. Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz. Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, yaz gelince salgın biter mi, evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir. SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor. Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığına ortaya koymuşlar.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tevfik Özlü

Prof. Dr. Tevfik Özlü

“AŞI BULUNUNCAYA KADAR DALGALAR ŞEKLİNDE DEVAM EDEBİLİR”

Aşı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Özlü, “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.” şeklinde konuştu.

  Yerli Koronavirüs İlacı TR-C 19'un Ruhsatlandırma Süreci Başladı
Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş