RTÜK’ten Akit TV’ye Anıtkabir İncelemesi

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret ederken, konuyla ilgili olarak yayın yapan Akit TV’nin alt yazısında kullandığı ifade tepki çekti. RTÜK, Akit TV’nin ifadesiyle ilgili inceleme başlattı.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayın yapan Akit TV, ekranın alt yazısında kullandığı ifade ile eleştirilerin hedefinde yer aldı. Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından yapılan açıklamada, ‘Anıtkabir’ yerine ‘Anırkabir’ yazısına yer veren Akit TV ile ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada, “30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde devlet erkanının Anıtkabir ziyaretine ilişkin yayında Akit TV’nin kullanmış olduğu KJ/KUŞAK metni ile alakalı Üst Kurulumuz tarafından inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verdi.

Akit TV

Akit TV

Öte yandan konuyla ilgili olarak Akit TV’den de açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30 Ağustos 2020 Pazar günü yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir’e devlet erkanının yaptığı ziyareti 13 Haber bültenimizde ekrana getirirken, alt yazıda sehven harf hatası yapılmış, fark edildiği anda da kısa sürede düzeltilmiştir. Tamamen editöryel ve iddia edildiği gibi bir kastı olmayan hata için sosyal medyada bazı hesaplardan kurumumuz aleyhine kampanya başlatıldığı görülmektedir. R ve T harflerinin klavyede yan yana bulunması geçmişte de pek çok sosyal medya kullanıcısının benzer hatalı yazımına yol açmıştır. Buna rağmen bazı Ulusal Medya, sosyal medya hesapları ve siyasi çevrelerde olayın gündem yapılması iyi niyetten uzaktır. Bu anlamda iddia edildiği gibi bir kastın olmadığını tekrar belirtir, kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.8166
7.8025
EUR
Euro
9.2554
9.2387
CHF
İsviçre Frangı
8.6396
8.5845
KWD
Kuveyt Dinarı
25.7200
25.3878

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş