Tesla’nın  “milyon millik pilleri” Pil Teknolojisi Devrim Yaratacak

Mayıs ayı Pil Gücü etkinliğinde Tesla, yeni pil teknolojisini duyurmaya hazırlanıyor. Bu piller sayesinde elektrikli otomobil fiyatlarının benzinli otomobillerle aynı hatta daha düşük fiyat aralığında olacağı ifade ediliyor.

Tesla’nın bir süredir hazırlığını yaptığı ve Mayıs ayı sonlarında düzenlenecek Pil Günü adı verilen etkinlikte duyuracağı yeni pil teknolojisi, elektrikli otomobil sektöründe çığır açmaya hazırlanıyor. “Milyon millik pil” olarak isimlendirdiği pil teknolojisi ile üretilecek düşük maliyetli ve uzun ömürlü pillerin elektrikli otomobil fiyatlarını, benzinli rakipleriyle aynı hatta daha da düşük oranlara çekebileceği söyleniyor.

tesla pil teknolojisi

Tesla, Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL) isimli Çin merkezli şirket ve Kanada Dalhouise Üniversitesi’nde görev yapan Jeff Dahl ile ekibi tarafından geliştirilen teknoloji, kobalt oranı düşük ya da sıfır kobalt kullanılan lityum-iyon pillere dayanıyor. Jeff Dahl’ın elektrikli araç ve enerji depolama alanlarında kullanılan lityum-iyon pil teknolojisine yön veren isim olarak biliniyor.

Pillerde kullanılan kimyasal katkı malzemeleri ve kaplamaların piller üzerindeki iç stresi azalttığı ve böylece daha fazla ve uzun süreli enerji depolayan ürünler ortaya çıkacağı ifade ediliyor. Adeta dokuz canlı olan piller, elektrikli otomobillerdeki ömrü tamamlanınca enerji nakil hatlarında kullanılmaya devam edilebilecek.

Tesla’nın üretim maliyetlerini düşürmek için ortaya attığı fikir ise terafactory adlı fabrikalar. Şirketin Nevada’da bulunan gigafactory’sinden 30 kat kadar daha büyük olacak bu fabrikalarda büyük ölçüde otomasyona dayanan ve yüksek hızda üretim yapılması planlanıyor.

Pil Teknolojisi ilk olarak Çin’e sunulacak

Milyon millik pillerin ilk etapta Tesla Model 3 araçlarda kullanılması bekleniyor. Uzmanlar, pillerin bu yılın sonlarına ya da 2021’in ilk aylarında öncelikle Çin’de kullanıma sokulacağını söylerken söz konusu teknolojinin takip eden süreçte diğer Tesla araçlar ile Kuzey Amerika pazarında görüleceğini belirtmiş.

  Motorin ve Benzine Zam
Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.9522
7.9379
EUR
Euro
9.4111
9.3941
CHF
İsviçre Frangı
8.8038
8.7476
KWD
Kuveyt Dinarı
26.1662
25.8283

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş