Trabzon’da Koronavirüs Vakaları Artıyor: Gerçekten İkinci Pikteyiz

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Trabzon’da da koronavirüs vakaları artış gösterdi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz.” dedi.

Ülke genelinde artış eğiliminde olan koronavirüs vakaları Trabzon’da da aynı oldu. Şehir genelinde denetimler devam ederken, vatandaşların alınan tedbirlere yeteri kadar uymadığı gözlemlendi. Özellikle maske konusunda duyarsız kalan vatandaşların çokluğu dikkat çekerken, kolda taşınan maskelerin polis görüldüğü zaman takılması da gözlerden kaçmadı.

KTÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın Trabzon ve Gümüşhane’deki duruma değindi ve “Gümüşhane zaten bakan tarafından açıklandı. Riskli şehirlerden sayılıyor. Trabzon’da, Mart ve Nisan aylarında yaptığımız çalışmalar ve sonuçlarında geldiğimiz nokta oldukça başarılıydı. Normalleşme, Bakanımız tarafından maske, mesafe ve hijyen koşullarına uymak koşullarıyla önerilmişti. Bayram gibi insanları bir araya toplayan çeşitli nedenlerle insanlar bir araya gelerek kurallara uymadığı kanısındayım. Gümüşhane ve Trabzon’u birlikte çalışıyoruz. Trabzon ilçelerinde artık pozitifliklerin sayısı giderek artmaya başladı. Hem ilçelerimiz hem de merkezde pozitifliklerimiz devam ediyor. Gerçekten de ikinci pikteyiz. Trabzon olarak Mart-Nisan aylarındaki sayıyı geçmiş bulunuyoruz. İkinci bir pik yapmış durumdayız. Bu gidişle kurallara uymama nedeniyle buraya girme riskimiz var. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam olarak uyum gösterilmesini herkesten istirham ediyorum. Başka türlü bu mücadeleyi kazanamayız. Ortalama pozitiflik oranımız yüzde 8 ile 12 arasında değişiyordu. Oysa şimdi yüzde 20’lerin üzerine çıkıyor. Biz şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz.” dedi.

Trabzon

“İNSANLARI EVDE TUTMAK ÇOK ZOR”

Kentte yaşayan Burak Küçük, insanların salgına karşı daha hassas olması gerektiğine vurgu yaptı ve “Yaz sezonundan kaynaklı diye düşünüyorum. Çok çabuk yayılan bir virüs. Yaz geldiği için insanlar konuyu hafife alıyor. Yaz geldiği için insanları evde tutmak çok zor. Kış gibi değil.” dedi.

  İbrahim Kalın'dan Atatürk Açıklaması: Böyle Bir Şeyi Kabullenmeyiz

“VATANDAŞLARIN TEDBİRSİZLİĞİ VAKA SAYILARINI ARTIRIYOR”

Maske kullanımının doğru olmadığını belirten Şule Kayan ise “Vatandaşların tedbirsizliği, bilinçsizliği, dikkat etmemeleri, kalabalık ortamlara girmesi vaka sayılarını artırıyor. Ben şahsen kurallara uyuyorum. Herkes böyle yaparsa sonuçların daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Denetimler sıklaşırsa caydırıcı olabilir. Maske kolda aksesuar gibi. Bir parçamız olmuş ama acaba doğru yerde mi kullanılıyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş