Tuma Çelik’in Cinsel Saldırıda Bulunduğu Kadın Mecliste Konuştu

Eski HDP Mardin milletvekili Tuma Çelik’in cinsel saldırıda bulunduğu kadın, mecliste konuştu. Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması için kurulan komisyonda yaşananları anlatan kadın, HDP’li iki kadın milletvekilinin de kendisiyle alay ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda eski HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in D.K. adında bir kadına tecavüz ettiği öne sürülmüştü. Bunun ardından partiden ihraç edilen Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması için de meclis bünyesinde komisyon kuruldu. Komisyon dün Çelik’in cinsel saldırıda bulunduğu D.K.’yı dinledi.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi, konuyu köşesine taşıdı. Komsiyonun dün D.K.’yı dinlediğini aktaran Selvi, “Hazırlık komisyonundaki milletvekilleri anlatımından etkilenmişlerdi. Milletvekillerinden aldığım bilgiye göre D.K., cinsel saldırı olayını şöyle anlatmış. “HDP milletvekili Tuma Çelik seçimde birlikte çalışmayı teklif etti. Çocuklarım olduğunu ve aile içi sorunlarım bulunduğunu söyleyip kabul etmedim. Ama Tuma Çelik, ‘Amca kızı, gel bize gidelim, hem kahve içer hem de sorunlarımızı konuşuruz’ dedi. Beni Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin Mardin Midyat’taki evine götürdü. Evde kahve içtikten sonra bana tecavüz etti. O gün özel günümdü. Salondaki kanepenin üzeri kan lekesi oldu. Çelik’e ‘Seni partiye şikâyet edeceğim’ diye bağırdım. Bana, ‘Ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım. Eğer duyulursa yöre halkı benim için ‘Erkektir, bir zamparalık yaptı’ derler. Ama sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamaz’ dedi.” ifadelerine yer verdi.

Tuma Çellik

Tuma Çellik

Abdulkadir Selvi’nin köşe yazısındaki ilgili kısmın devamı şu şekilde:

Cinsel saldırı mağduru D.K., Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Üç çocuk annesi olduğunu ve bu olaydan dolayı çok sarsıldığını anlatan D.K., olay üzerine HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’dan yardım istediğini anlatmış. HDP’nin iki kadın milletvekilinin kendisine sahip çıkmadığını, “İki kadın milletvekili bana ‘olayı kapat’ diyerek vazgeçirmek istediler” diyerek anlatmış. D.K. HDP milletvekillerinin kendisiyle alay ettiğini ve “Sana doktor göndereceğiz” dediklerini ifade etmiş.

  Ramazan Bayramı Ne Zaman? Ramazan Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

D.K. olayı üzerine konuştuğum HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise olayın başta kendilerine farklı aksettiğini belirterek, “Kadının beyanı esastır. Bu işin peşini bırakmayacağız” demişti. Buldan, sözlerinin arkasında duruyor.

“MİLLETVEKİLİYİM DOKUNULMAZLIĞIM VAR DEVRİ BİTTİ”

D.K. çok iğrenç bir saldırıya maruz kaldı. Ancak onun mücadelesiyle cinsel saldırıya uğrayan kadınlara Meclis yolu açıldı. Bu tür olaylarda Meclis artık mağdure kadınları da dinleyecek, dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili ise hesabını yargıda verecek. Tuma Çelik’in dediği gibi “Ben milletvekiliyim, dokunulmazlığım var” devri bitti. Kadına dokunana dokunulacak. Yoksa bu iğrençliklerin önüne geçemeyiz.

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş