Türk SİHA ve İHA’lar Dünya Basınında Ses Getirdi

Washington Post gazetesi, Türk İHA ve SİHA’ları ile ilgili olarak bir habere yer verdi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Hafter’e yönelik başarılı operasyonlarının arkasında İHA ve SİHA’ların olduğu belirtilirken, Hafter milislerinin büyük baskı altında olduğu ifade edildi.

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’e düzenlenen Bahar Kalkanı Harekatı’nda Esed rejimi ve destekçilerine ağır darbe vuran Türk İHA ve SİHA’ları, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) darbeci Hafter’e yönelik operasyonlarında da etkisini gösterdi. Türk SİHA’lar, Hafter’e ait çok sayıda Paintsir Hava Savunma Sistemi’ni imha etti. SİHA’ların Libya’daki bu başarısı ise dünya basınına yansıdı.

Washington Post konuyla ilgili olarak dikkat çeken bir habere yer verdi. Haberde, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in kritik kent ve kasabaları kaybettiğini, buna bağlı olarak da Hafter’e bağlı milislerin baskı altına olduğu vurgulandı. Türkiye’nin hava gücü desteğine dikkat çekildi ve “Türk insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri, BM destekli hükümetin (UMH) batı Libya’nın neredeyse tamamını, Rusya tarafından desteklenen ve geçen yıldan bu yana başkent Trablus’u aşmaya çalışan Halife Hafter güçlerinden geri almasına yardımcı oldu.” ifadeleri kullanıldı.

“RUSYA VE HAFTER’İN ASKERİ ORTAKLARINI UTANDIRDI”

Gazete, Hafter’e bağlı güçlerin Trablus sokaklarında kullandığı Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinin imha edilmesi ya da ele geçirilmesine yönelik olarak da “Türk İHA ve SİHA’ları Rusya ve Hafter’in diğer askeri ortaklarını utandırdı.” dedi.

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.0429
8.0285
EUR
Euro
9.5095
9.4924
CHF
İsviçre Frangı
8.8955
8.8388
KWD
Kuveyt Dinarı
26.4626
26.1208

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş