Türkiye Koronavirüs Aşısında Hayvanlar Üzerinde Deneye Başladı

Türkiye’de koronavirüs aşı çalışmaları devam ederken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan önemli bir açıklama geldi. Bakan Varank, “3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı.” ifadelerini kullandı.

Dünya üzerinde etkisini devam ettiren koronavirüs salgını şimdiye kadar yaklaşık olarak 4 milyon insanı etkilerken, henüz aşı ya da ilaç bulunamadı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlayan Varank, aşı çalışmalarıyla ilgili olarak hayvanlar üzerinde deneylerin başlandığını belirtti.

“3 AŞIDA HAYVANLAR ÜZERİNDE TEST AŞAMASINA GELİNDİ”

Virüsün daha Türkiye’de görülmeden önce bilim insanları ile toplantı yaptıklarını belirten Varank, ” İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı.” ifadelerini kullandı.

Solunum cihazı parçalarını zaten ürettiklerini aktaran Varank, “Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı.” dedi.

Koronavirüs Aşısı

Koronavirüs Aşısı

Yerli test kitlerine değinen bakan, “13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek.” şeklinde konuştu.

“GÜNLÜK MASKE ÜRETİMİ 40 MİLYONU GEÇMİŞ DURUMDA”

Satışına tekrar başlanan maskeler için değerlendirmelerde bulunan Varank, “Türkiye’nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye’nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir.” ifadelerine yer verdi.

  Cerrahi Maskelerin Satış Fiyatı 1 Lira Oldu

“KOBİ’LERİMİZE DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Varank açıklamalarının devamında ise “Türkiye güçlü bir sanayi ülkesi. Biz bu dönemde şunu gördük; kendi kendine yetiyor olmak çok önemli. Bu virüs süreci dijitalleşmenin önemi tekrar göstermiş oldu. Şu iki aylık dönemde gördük ki herkes dijitalleşmeye çok hızlı şekilde adapte olabiliyor. Dijitalleşmeye çalışan KOBİ’lerimize destek veriyoruz. Bu dönemde de hem dijitalleşmek isteyen hem de dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerimize desteklerimizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş