Türkiye’de Dijital Bayramlaşma

Koronavirüs salgını kapsamında Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkmak yasaklandı. Uzman isimler komşunuzla dahi bayramlaşmayın derken, birçok vatandaş dijital bayramlaşmayı gündeme getirdi. Salgın nedeniyle, bayramda da gelenekselden dijitale geçiş olacak…

Dünya genelinde etkisini devam ettiren koronavirüs salgını yaklaşık olarak 6 aylık bir süreçte 5 milyondan fazla insanı etkiledi. Salgının sınırları aşmasıyla birlikte, birçok alanda köklü değişikliğe gidildi. Özellikle dijital alana kayma net bir şekilde yaşanırken, süreçten sonra ofislerin artık olmayacağı ve evden çalışma sisteminin daha etkin olarak kullanılacağı şeklinde öngörülerde bulunuldu. Bu öngörü hızlı bir şekilde hayatımıza girerken, dünya genelinde ve Türkiye’de bazı firmalar kesin olarak evden çalışma sistemine geçti. Salgından önce de gündemde olan paranın dijital ortama aktarılması, yine bu dönemde sık konuşulan konulardan biri oldu.

Dijitak

VİRÜS DİJİTAL İMKANLARA YÖNELİMİ ARTIRDI

Bu durum sadece iş hayatında değil, günlük hayatta da geleneksel yöntemlerden dijital yönteme geçişi zorunlu kıldı. Sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu günlerde insanlar sevdikleriyle dijital ortamda vakit geçirdi. Dijitalin sağladığı bu imkanlar daha fazla kullanılmaya başlandı.

GELENEKSEL KUTLAMA AİLE İÇİNDE KALACAK

Alınan karar kapsamında, Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkmak yasaklandı ve uzman isimler komşularla bile geleneksel kutlamaların yapılmaması yönünde uyarılarda bulundu. Bu uyarıların ardından gündeme ‘Dijital Bayramlaşma’ kavramı geldi. İnsanlar bayramın ilk günü ‘el öpme’, ‘harçlık verme’ gibi ritüelleri çekirdek ailenin içinde gerçekleştirecek ve yanlarına gidemedikleri yakınlarının bayramını dijital platformlardan kutlayarak onlarla vakit geçirecek. Bu yöntem henüz tam anlamıyla benimsenmese bile, sağlığın ön planda tutulduğu bu günlerde alışkanlıkları dijital ortama taşıyacak.

Önümüzdeki bayramlarda nasıl bir süreç  yaşanacağı bilinmezken, bu bayramın ana teması ‘Dijital Bayramlaşma’ olacak…

Etiketler: , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
7.8903
7.8761
EUR
Euro
9.3041
9.2874
CHF
İsviçre Frangı
8.7024
8.6469
KWD
Kuveyt Dinarı
25.9386
25.6036

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş