Twitter’da Bir Çok Onaylı Hesap Kirpto Para Dolandırıcıları Tarafından Hacklendi

Twitter’da son zamanların en büyük hack olayı gerçekleşti. Aralarında Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates, Elon Musk, Michael Bloomberg ve Jeff Bezon gibi isimler ile Uber ve Apple gibi şirketlere ait hesapların da yer aldığı bir çok hesap hacklendi.

Paylaşılan mesajlarda bin Dolarlık bitcoin istenerek, alınan miktarın 2 katının verileceği vaat edildi.  Twitter konu üzerinde çalışıldığı yönünde bir açıklamada bulunurken, olayı gerçekleştiren hackerların TSİ 01.00 itibariyle elde ettikleri kazanç 100 bin doları aştığı öğrenildi.

 

Uber, Apple, Square’in Nakit Uygulaması ve milyarderler Bill Gates, Jeff Bezos ve Elon Musk’un yanı sıra çok sayıda kripto para birimi borsa ve haber sitesine ait Twitter hesapları hacklendi. Kripto para dolandırıcılığının bir parçası olan hesaplardan yapılan paylaşımlarda, takipçilerden bin dolarlık Bitcoin istendi.

İlk olarak Bill Gates ve Elon Musk’ın hesaplarından başlayan hacklenme, daha sonra Demokrat Başkan Adayı Joe Biden, eski ABD Başkanı Barack Obama, rapçi Kanye West ve milyarderler Michael Bloomberg ile Jeff Bezos gibi isimlerin hesaplarından yapılan paylaşımlar devam etti.

Bu kişilerin yanı sıra Uber ve Apple gibi büyük şirketlerin hesaplarından da dolandırıcılık amaçlı paylaşımlar gerçekleştirildi. Paylaşımların tamamında verilen dijital adreslere kişilerin Bitcoin göndermeleri istenerek, yarım saat içerisinde gönderilen tutarın iki katını alacakları vaat edildi.

Hackerlar, Çarşamba günü onlarca yüksek profilli Twitter hesabı devraldı ve onları Bitcoin’e binlerce dolar göndermeye çağıran mesajlar yayınlamak için kullandı.

cash app

Görünüşe göre bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen Uber, Apple, Cash App, Bill Gates, Kanye West ve Elon Musk gibi hesaplar, insanların Bitcoin’e 1.000 dolarlık katkılarını ikiye katlayacaklarını iddia eden Tweetler yayınladı.

 

Söz konusu Bitcoin hackerlarının hesaplarına TSİ 01.00 itibariyle 110 bin dolardan fazla para gönderildiği tespit edildi.

  Apple'ın ABD Hükümeti İçin Gizli iPod Modeli Ürettiği İddia Edildi

bill gates

Bill Gates’in bir sözcüsü Recode’a yaptığı açıklamada, “Bu tweetin Bill Gates tarafından gönderilmediğini söyleyebiliriz. Bu Twitter’ın karşı karşıya kaldığı daha büyük bir olayın bir parçası gibi görünüyor. Twitter durumun farkında ve hesabı kurtarmak için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’ya ait, 120 milyon takipçili hesabın da hacklendiği ortaya çıktı. Obama’nın hesabından yapılan paylaşım çok kısa süre içerisinde kaldırıldı.

barack obama

Twitter’dan Hacklenen Hesaplarla İlgili İlk Açıklama Geldi

Hacklenen kurumsal ve yüksek profilli hesaplarla ilgili Twitter’dan ilk açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, “Twitter’daki hesapları etkileyen güvenlik olayının farkındayız. Durumu araştırıyoruz ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Kısa süre içerisinde herkesi bilgilendireceğiz. Biz sorunla ilgilenirken tweet atamayabilir veya şifrenizi değiştiremeyebilirsiniz.” ifadelerine yer verildi.

Reuters’ın haberine göre yaşanan açık üzerine Twitter, tüm mavi tik sahibi onaylı hesapların paylaşımlarını kısıtladı. TSİ 01.30 itibariyle onaylı hesaplardan paylaşım yapılamıyor.

Hack operasyonunun hangi boyutta olduğu ve neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Konu ile ilgili ABD medyası, Twitter’ın giriş mekanizmasında ciddi bir güvenlik açığının bulunmuş olabileceği veya kullanılan üçüncü parti bir yazılımın güvenlik açığı yaratmış olabileceği ihtimalleri üzerinde duruyor. Bunların dışında ise hackerların bir Twitter çalışanının kullandığı panele erişim sağlamış olabileceği değerlendiriliyor.

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.1357
8.1211
EUR
Euro
9.6147
9.5974
CHF
İsviçre Frangı
8.9788
8.9216
KWD
Kuveyt Dinarı
26.7641
26.4184

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş