Uzmanlar Denizlerdeki Kirliliğe Karşı Uyardı: Yeni Ölümcül Salgınlara Neden Olacak

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, okyanuslardaki mikroplastik kirliliğinin, istiridye ve midye gibi deniz ürünleri yoluyla gıda zincirine katıldığı aktarıldı. Bu durumun da koronavirüse benzer ölümcül salgınlara yol açabileceği yönünde uyarılarda bulunuldu.

İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi Küresel Sistemler Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, deniz ve okyanuslardaki mikroplastik kirlilik incelendi.

Çapı 5 milimetreden küçük olan plastik parçacıklar deniz ve okyanuslara endüstriyel atıklar, tekstil lifleri ve kozmetik ürünlerin taşınmasıyla ulaşıyor ve her yıl yaklaşık milyonlarca ton mikroplastik okyanuslara taşınıyor. Ayrıca, arktik ve alp toprakları da dahi olmak üzere tüm gezegeni kirleten mikroplastiklerin her yıl milyonlarca deniz canlısını öldürdüğü aktarıldı.

DenizAraştırmayı yapan uzmanlar, önlem alınmazsa 2100 yılına kadar deniz ve okyanus canlılarının yüzde 80’inin azalacağını öngörüyor.

KUTUPLARDA ERİME ARTIYOR

Öte yandan, buzullar ve karla kaplı alanlarda biriken mikroplastiğin ise Güneş’in ısısını absorbe etmesi nedeniyle kutuplardaki erimenin artığı belirtildi.

Mikroplastiğin biyoçeşitliliği yok etmesi nedeniyle salgın hastalıkların görülme olasılığı da doğru orantıda artıyor. Parçacıklar toksik kimyasallar ve zararlı mikroplar barındırıyor ve bunları yutan deniz canlılarını tüketen insanlarda çeşitli hastalıklar görülüyor. Bununla birlikte, mikroplastikler insan ve hayvanlardaki çeşitli virüs ve bakterilerin yeni alanlara yayılmasında da imkan sağlıyor.

Deniz1YENİ SALGINLAR DOĞURABİLİR

Yapılan araştırmada, ultra küçük plastik parçacıkların, yüzeyde mikrop topluluğu olan biyofilm tabakası oluşturduğunu ve özellikle midye ve istiridye gibi canlıların bu tabakadan beslendiği aktarıldı. Araştırmaya göre, patojenlerin plastikten deniz yaşamına bu şekilde aktarılmasının, bazı bölgelerdeki yumuşakça popülasyonlarını yok edebileceğini ve deniz ürünleri tüketen insanlara geçmesiyle yeni ölümcül salgınları doğurabileceğini açıkladı.

deniz3“RAPORLAR ENDİŞE VERİCİ”

Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Exeter Üniversitesi Küresel Sistemler Enstitüsü’nden Dr. Ceri Lewis, “Dünyanın dört bir yanındaki okyanuslardaki plastik yüzeylerde çok sayıda patojenin varlığına ilişkin artan raporlar özellikle endişe verici. Her yıl dünya okyanuslarına ulaşan milyonlarca ton plastik ve yüzeyde yüzen trilyonlarca parçacık var.” dedi.

Etiketler: , , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.0429
8.0285
EUR
Euro
9.5095
9.4924
CHF
İsviçre Frangı
8.8955
8.8388
KWD
Kuveyt Dinarı
26.4626
26.1208

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş