Yerli Koronavirüs İlacı TR-C 19’un Ruhsatlandırma Süreci Başladı

Dünya üzerinde etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüse karşı etkili olması beklenen, laboratuvar ortamında virüsü nötralize ederek etkisiz hale getiren yerli ve milli üretimli ‘TR-C 19’un ruhsatlandırılmasıyla ilgili hazırlık süreci başladı. 

Çin’in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan koronavirüs salgını dünya genelinde 4 milyondan fazla insanı etkiledi. Yayılımını devam ettiren salgın için henüz ilaç ya da aşı bulunamazken, Türkiye’den önemli bir adım geldi. VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş ARGE Merkezi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliği ile yürütülen ‘TR-C 19’ ürününün ruhsatlandırma aşaması için hazırlıklar başlatıldı. Klinik çalışmaların sonucu olumlu çıkarsa, ilacın ruhsatı alınacak. Seri üretimin ise firmanın İstanbul’daki tesislerinde gerçekleştirileceği planlandı.

İZİN ALINIRSA İLAÇ HASTALARA UYGULANACAK

TR-C 19’un laboratuvar ortamında virüsü nötralize ederek etkisiz hale getirdiği kanıtlanırken, gönüllü hastalar üzerinde klinik çalışmaları ve ileri araştırmaları; Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliği ile üniversitenin akademik kadrosunun gözetiminde yürütülmesi planlanıyor.

TR-C-19

TR-C-19

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş, ilacın Sağlık Bakanlığı ruhsatlandırılma hazırlık sürecini başlattı. İlacı hastalara uygulamak için izin beklenirken, klinik çalışmalarının devamı için üretimi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TÜBİTAK tesislerinde yapılacak. Klinik çalışmalarda başarılı sonuçlara ulaşılması durumunda ruhsat aşaması tamamlanacak olan ilacın seri üretimine geçilecek.

İKİ FARKLI İLAÇ İÇİN DE ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

Öte yandan koronavirüse karşı iki farklı ilaç molekül çalışmasının da devam ettiği belirtildi. VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile birlikte; ilerleyen günlerde ilacın klinik çalışma safaları ve bilimsel verilerle ilgili güncel gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağını duyurdu.

Etiketler: , , , ,

İlgili haber

0 Yorumlar

Reklam Alanı

Güncel Döviz Kurları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
8.3232
8.3082
EUR
Euro
9.7160
9.6985
CHF
İsviçre Frangı
9.1105
9.0524
KWD
Kuveyt Dinarı
27.3577
27.0044

Bizi Takip Et!

GOOGLE PLUS

PİNTEREST

FLİCKR

İNSTAGRAM

Reklam Alanı

Hemen Paylaş